13 yıldır Polonya’dan bütün Avrupa’ya Türk Döneri pazarlayan Damak Food, Anuga Gıda Fuarında en çok ziyaret edilen stantlardan birine sahipti.

Damak Food Polonyalı bir şirket olarak Anuga Fuarına 3. Kez katılıyor. Tutus Media olarak danışmanlığını yaptığımız, kurumsal kimlik, görsel tasarım ve  stand iç tasarımlarını hazırladığımız Damak Food standı hayli dikkat çekiciydi.

Türk kebabı olarak bilinen döneri bütün Avrupa ülkelerine pazarlayan Damak Food, ürünlerini Avrupa’daki mutfaklara ve restoranlara ulaştırmayı başarmış durumda. “Anuga Meat” salonundaki Damak standı ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti.

Damak Food Marka Müdürü Said Murat ve markanın CEO’su Hüseyin Kaptan ile Damak ürünleri ve pazarlama stratejileri üzerine konuştuk.

damak anuga

Said Bey bu dönerlerinizi tadınca kendimizi Türkiye’de gibi hissettik. Gerçek anlamda özel bir lezzetiniz var. Bu kaliteye nasıl ulaştınız bize biraz Damak Food’tan bahsedebilir misiniz?

Said Murat: Damak Food olarak on yıldan beri Polonya’da döner üretimi yapıyoruz. Bu ürettiğimiz dönerleri sadece iç Pazar olarak Polonya’da değil Avrupa başta olmak üzere 30 ülkeye ihracat yapıyoruz. Evlerde zahmete girmeden kolayca hazırlanabilecek küçük paketlerimiz ve restoranlar için hazırlanan büyük paketlerimiz var. Bu yıl yeniliklerimizle birlikte hem ürün gamımızı hem de müşteri potansiyelimizi geliştirdik.

Said Bey Damak Food’un kaç ülkeye ihracatı var? Üretim kapasiteniz ne kadar?

Aylık 1100 ton döner üretimimiz var. Polonya’da 3 farklı üretim tesisimiz var. Avrupa başta olmak üzere 30 ülkeye ihracat yapmaktayız. Yunanistan ile de yeni bir ihracat anlaşması yaptık. Suudi Arabistan’a da ihracat yapıyoruz. Kaliteli ürünlerimiz, geliştirdiğimiz kurumsal kimliğimizle bu tür fuarlara katılarak müşteri portföyümüzü genişletiyoruz.

Burada Kebavita markasını da görüyorum. Kebevita’dan bahsedebilir misiniz?

Kebavita bizim küçük paketli ürünlerimizin ismi. Evlerde pratik bir şekilde dakikalar içerisinde Türk döneri keyfi için Avrupa’da aranan bir ürün.  Kebavita çok yakında Avrupa’daki bir çok markette de bulunacak. İyi bir marka olma yolunda hızlı ve sağlam adımlarla ilerliyor diyebiliriz.

c2cb5d06 d7a0 4335 8754 9ead279e2e8d

Anuga Fuarından beklentileriniz nedir? Kaçıncı defa katılıyorsunuz?

Anuga Fuarından beklentimiz çok büyük. Bu fuara 3. katılımımız. Her seferinde daha da büyüyerek ve markalaşarak katılıyoruz. Burada potansiyel müşterilerimizle iş ortaklığımızı pekiştiriyoruz. Fiyat politikamızı, sorunları ve Arge çalışmalarını müşterilerimizle görüşüyoruz. Böylece gelecekte nasıl bir yolda ilerleyeceğimizi müşterilerimizle birlikte belirlemiş oluyoruz.

Beklentimiz o kadar çok ki fuardan aylar önce hazırlıklara başladık ve kurumsal kimlik açısından eksiklerimizi tamamladık. Aslında bu yıl yani 2019 bizim için çok iyi başladı. Tutus Media kreatif ekibinin hazırladığı yeni logomuzla farklı bir kurumsal kimliğe kavuştuk. Ayrıca bu standımızın iç tasarımı ve bu gibi fuarlarda gönül rahatlığıyla kullanacağımız yeni kataloğumuz Tutus Media profesyonel ekibinin elinden çıkınca tanıtımlarımız daha da güzel oldu. Anuga ve benzeri fuarlarda hedef kitlemize kataloğumuzu artık gönül rahatlığıyla verebileceğiz. Mart ayında Yunanistan’da yapılacak olan fuarda da göz alıcı kurumsal kimliğimizle bulunacağız.

damak anuga19 on kapak972079a3 33d4 4d9b 9df1 d2f60b31d17a

Kendi bünyenizde bu ajans işlerini yapamaz mıydınız? Neden profesyonel bir medya ajansını tercih ettiniz?

Neden mi tercih ettik? Çünkü böyle daha karlı olduğunu gördük. Sadece web sitesi tasarımı için ya birini görevlendirecektik ya da bir ajansla anlaşacaktık. Biz anlaştığımız ajansın; bütün kurumsal kimliğimizi ve logomuzu hazırlamasını, fotoğraflarımızı çekip kataloğumuzu dizayn etmesini, fuarlar için standımızın tasarımlarını yapmasını, web sitemizi hazırlamasını hatta bu web sitemizin çok dilli olmasın ve sosyal medyamızı yönetmesini istedik. Bütün bunlar için tek tek personel tutacağımıza daha birçok medya hizmeti de olan Tutus Media’yı tercih ettik. Hem zamandan kazandık hem kaliteden… Bize vermiş olduğunuz hizmetlerden dolayı Tutus Media ailesine teşekkür ederiz.

Biz de teşekkür ederiz Said Bey…

 

Şimdi de Damak Food’un CEO’su Hüseyin Kaptan Bey ile biraz muhabbet etmek istiyoruz. Merhaba Hüseyin Bey…

Merhaba… Hoş geldiniz…

IMG 9440Hoş bulduk. Damak Food’u biz Said Murat Bey’den dinlesek de bir CEO olarak sizden de dinlemek istiyoruz. Damak Food’un yeni yatırımlarından bahsedebilir misiniz?

Tabii. İlk olarak değinmek isterim ki Damak Kebap 2009 yılında Polonya –Varşova’da üretime başladı. Bugüne kadar 3 farklı yerde üretim yaptık. Çok düşük kapasite üretim yaparken günümüzde 7000 metrekare yeni tesisimizde günlük 100 ton üretim kapasitemiz var. Bu yeni tesisimizde üretime başladık. Özellikle pişmiş döner alanında bu yıl büyük yatırımlar yaptık.

3597035f 5cd3 4833 993a f904410fe893

Nasıl bir teknoloji bu? Günlük 100 ton büyük bir rakam?

Etin yani ürünün satın alınmasından kemikten ayrılmasına kadar son teknolojiyi yeni tesisimizle birlikte kullanmaya başladık. Bütün prosesler, sıyırma prosesleri el değmeden otomatik makinelerle yapılmaya başlandı.

Pişmiş dönerinizle ilgili neler söyleyeceksiniz?

Pişmiş döner en çok tercih edilen ürünlerimizden. Pişmiş dönerle ilgili teknolojik olarak pişirme, kesme ve dondurma sistemlerini uygulamaya başladık. Yeni paketleme sistemleri geliştirdik.

Anuga gibi fuarların markanıza katkıları nasıl?

Avrupa dışındaki pazarlar da hedef pazarlarımız konumunda. Bu yüzden Gıda Fuarlarına büyük önem veriyoruz. Düzenli olarak SİAL ve ANUGA gibi uluslararası fuarlara katılmaktayız. Bu fuarlardan da güzel neticeler alıyoruz. Burada müşterilerden gelen önerileri dikkate alarak daha mükemmel ürünleri sofralara getirmeye çalışıyoruz.

Yeni üretim tesisinizi yapmışsınız yine de sormak istiyorum ufukta yeni yatırımlar var mı?

Önümüzdeki sezon kırmızı et üzerine yeni tesisimizin yapımına başlayacağız. Burada da 8000 metrekare kapalı alanda dana etini kemikten sıyırma, ürün işleme çiğ ve pişmiş ürünler olmak üzere geniş bir ürün yelpazesinde müşterilerimize hizmet vereceğiz.

fd9555d9 2359 4db1 a4ce 1a09c07c9b2a

Ürün bazında Arge çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Kaplamalı ürünler olarak piyasada bilinen tavuk elementlerinden oluşan Nuggets gibi ürünlerde de çeşitlerimizi arttırma çalışmalarımız devam etmektedir. Hedefimiz geniş ürün yelpazesiyle helal kaliteli ürünleri müşterilerimize sunmaktır.

Said Bey’den aldığımız bilgilere göre birçok ülkeye ihracat yapıyorsunuz. İhracat için uzak coğrafyalar da hedefinizde mi?

Avrupa’nın hemen hemen bütün ülkelerine ürünlerimizi gönderiyoruz. Ortadoğu ülkeleri ve Arabistan yeni hedeflerimizdir.

Ürün gamınızdan da kısaca bahsedebilir misiniz?

Çiğ dönerimizi; tavuk, hindi, dana ve kuzu etinden üretiyoruz. Aynı şekilde pişmiş olarak da bu ürünleri üretiyoruz ve pişmiş ürünlerimizi 250 gramdan 2 kilograma kadar paketleyebiliyoruz.

Yeni bir web sitesi, farklı markalar ile tam olarak kurumsal kimliğe bürünmüş bir marka görüyoruz. Bunu nasıl başardınız?

Damak kebapla birlikte MBM adında bir üretim markamız daha var. 3 fabrika da üretim yapıyoruz. 2018 yılında başladığımız kurumsal kimlik çalışmalarımız Tutus Media ile büyük ölçüde tamamlandı.

Teşekkür ederiz Hüseyin Bey… SİAL Fuarında Damak Food’un yeni ürünlerini bekliyoruz.

Sağ olun! En iyi ve yeni ürünlerimizle SİAL’da olacağız!