Her ne kadar dijital mecralarının gelişmesiyle birlikte reklam çalışmaları da ağırlıklı olarak dijital ortamda yapılsa da, televizyon reklamları hala aktüelliğini korumaya devam ediyor. Ürün aramalarının genelde televizyon reklamlarından sonraki ilk 15 dakikada yapıldığını biliyor muydunuz? Sadece bu bilgi bile, televizyon reklamlarının ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

unnamed

Yapılan araştırmalara göre, 2019 Ocak ayı itibari ile Türkiye’de televizyon başında geçirilen süre ortalama olarak 3 saat 9 dakika olmaktadır. Bu da, sosyal medyada geçirilen süreden daha fazladır. Gün içerisinde izlenen televizyon reklamları, tüketiciyi bu ürünle ilgili internette arama yapmaya ve araştırmaya itmektedir.

Almanya’da yapılan bir başka araştırmaya göre, Almanya’da yaşayan Türklerin televizyon izleme süresi günlük ortalama 3 saat 43 dakika olmaktadır. 

unnamed

Bu araştırma, çok önemli bir veriyi daha ortaya koyuyor. araştırma sonuçlarına göre, Almanya’da yaşayan Türkler, en çok Türk Kanallarını izliyor. İzleyicilerin %66,’ü Türk kanallarını, %17’si Alman kanallarını, %16,4’ü ise hem Türk hem Alman kanallarını izliyor. Durum böyleyken, Almanya’da yaşayan Türkl hedef kitleye ulaşmanın en kolay yollarından biri de, Almanya yayın yapan Türk kanallarına reklam vermek olacaktır.

unnamed 1

Televizyon reklamlarının hala neden en çok tercih edilen mecralardan biri olduğuna birkaç başlıkta bakalım.

 

Yüksek Erişim Oranı Olan Mecra

 

En fazla erişim elde edeceğiniz mecra hala televizyondur. Neredeyse herkese televizyon reklamlarıyla ulaşmanız mümkün. Hemen hemen her evde televizyon olduğunu göz önünde bulunduracak olursanız, neden Televizyon reklamlarının en yüksek mecra olduğunu anlamış olursunuz. 

 

Ucuz Mecra

images

Her ne kadar televizyon reklamları maliyetli olsa da, erişim başına harcama bazında baktığınız zaman, diğer mecralardan daha ucuzdur diyebiliriz. Ürünleriniz ve hedef kitleniz çok spesifik değilse, örneğin, Almanya’da yüksek kalite Türk çayı içmek isteyenleri hedefleyen Mevlana Çay gibi genel bir hedef kitleye hitap ediyorsanız, milyonlarca insana televizyon reklamıyla ulaşabilirsiniz.

 

En Çok Zaman Geçirilen Mecra

 

Makalenin başında paylaştığımız araştırma sonuçları da, Türklerin hem Türkiye’de, hem de Almanya’da yaklaşık olarak 3 saatten fazla televizyon karşısında zaman geçirdiğini ortaya koymaktadır. Gençler internette daha fazla zaman geçiriyor olsa da, her evde televizyon olduğunu varsayarsak, genel olarak televizyon izleme oranlarının yüksek olduğu bir gerçektir.

Screen Shot 2019 11 25 at 16.46.42

Güven Oluşturan Mecra

Screen Shot 2019 11 25 at 16.55.40

Televizyon reklamları markalar için bir güven sembolüdür diyebiliriz. Televizyon reklamı hazırlamak, medya planlaması yapmak hem maliyet olarak, hem de iş yükü olarak ciddi bir harcama gerektirir. Hal böyle olunca da, televizyon reklamları markalar için bir statü göstergesi haline gelir. Televizyonda reklamın yayınlanması markanın güçlü ve büyük bir marka olduğunu gösterir.

 

Televizyon reklamı hazırlamak kadar, hazırlanan reklamın medya planlaması ile doğru kanallarda ve doğru zamanda yayımlanması da çok önemlidir. Tutus Media ekibi olarak, Avrupa’daki Ulusal Türk kanalları için Medya Planlaması, Medya Satınalması ve Medya Takibi hizmeti vermekteyiz. Siz de markanızın doğru hedef kitleye ulaşmasını istiyorsanız, Tutus Media Medya Planlama hizmeti tam size göredir.