Sosyal medya, son yıllarda yükselme hedefi olan markaların olmazsa olmazı haline geldi. Sosyal medyayı aktif olarak kullanan markaların geçtiğimiz yıla dair reklam harcamalarından ve ayırdıkları reklam bütçelerindeki tercihlerden söz edelim…

2017 yılının ilk altı ayında toplam reklam harcamalarının 2016’nın aynı dönemine göre %4,88 artarak 3 milyar 840 milyon €’ya ulaştığı tespit edildi. Reklam harcamalarında en büyük payı yine medya planlama ile %52,7 televizyon reklamları alırken, onu %17,9 pazar payı ile dijital ve %9,9 ile radyonun izlediği görülüyor.

Mecra bazında reklam yatırım rakamlarına baktığımızda ise, televizyon reklamları için yapılan harcama geçen yılın ilk yarısında toplam 1,9 milyar € iken bu yıl 2 milyar € rakamlarına ulaştı. Dijital medya harcamaları da bu oranda yükselişini sürdürdü. 2016’nın ilk yarısında toplam 808 milyon € olan harcama, 2017’nin ilk yarısında %17,92 artışla toplam 953 milyon €’ya kadar ulaştı. Toplam radyo reklam harcamaları ise 2016’nın aynı dönemine göre %9,91 artış sürdürerek 83 milyon €’dan 91 milyon €’ya yükseldi.

2017’nin ilk yarısında gazetelere yapılan reklam harcamalar gerilemeyi sürdürerek %8,9 kayıpla 449 milyon € oldu. Dergilere yapılan reklam harcamaları da gazetelerde olduğu gibi %11,26 azalarak 49 milyon €’den 43 milyon €’ye düştü. Sinema reklam harcamaları da %3,94 oranında azaldı ve 47 milyon € iken 46 milyon € olarak gerçekleşti. Açıkhava reklam harcamalarında da düşüş görülüyor ve 2016’nın aynı dönemine göre %1,48 düşerek 235 milyon €’dan 232 milyon €’ya geriledi.

Reklam camiasında tüm bunlar yaşanırken bir yandan da “fenomen” isimler reklam sektöründeki yerini iyice sağlamlaştırmaya başladı. Sosyal medyanın yarattığı gücü arkasına alan fenomenler, pazarlama bütçelerinden önemli paylar elde ediyor. Özellikle milyon takipçi barajını aşmış fenomenler, üst düzey markaların reklam ve dijital pazarlama kısmında çokça tercih edilir hale geldi.

2017 itibariyle önemli düzeydeki markaların tek bir sosyal medya paylaşımı için 75 bin Sterlin gibi çok büyük rakamları harcayabildiği görülüyor. Yüksek takipçili hesaplara sahip fenomenler için konuşulan rakamlar ise tek bir paylaşım karşılığında 160 bin Sterlin seviyelerini aşarak, pazarda tüm dikkatleri üzerine topluyor. Reklam pazarlama ekipleri, Youtube’a kıyasla Facebook’taki paylaşımlar için daha fazla ödeme yapmakta. Youtuberlar için markaların isimlerini geçirdiği videolara 67 bin Sterlin gibi büyük rakamlar verirken, Facebook tarafında ise %12 daha fazla bütçe ayrımı söz konusu…

Sosyal medyada kısmen daha az takipçiye sahip olan kişi veya hesaplar için ise ortalama 1500 Sterlin civarında ödemelerin yapıldığı belirtiliyor.

Siz de markanızın sosyal medyada duyulmasını istiyor ve markalaşma sürecinde hedeflerinize adım adım ulaşmak istiyorsanız, Tutus Media sosyal medya ekibiyle iletişime geçerek bütçenize uygun bir reklam biçimi görüşebilirsiniz.