Google Adwords Structured Snippets (Adwords Ek Açıklamalı Snippet Uzantıları); Dinamik yapılandırılmış snippet’ler, reklamlarınızla birlikte otomatik olarak siteniz hakkında ek bilgiler göstererek, kullanıcıların işletmeniz hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olan Google Adwords reklam uzantısıdır.

Ek açıklamalı snippet’ler, ürün ve hizmetlerinizin belirli özelliklerini vurgulayan uzantılardır. Aramada metin reklamınızın altında başlık (ör: “Destinasyonlar”) ve liste (ör: “Almanya, Berlin, İsviçre”) biçiminde görünür.

Google-AdWords-Text-Ad-with-4-Ad-Extensions

Ek açıklamalı snippet uzantıları ile Google Adwords reklamlarında daha fazla açıklamaya yer verebilmek mümkün. Örneğin hizmetler, ürünün türleri, öne çıkan oteller vb. bir çok özelliği reklamımıza ek olarak eklenebiliyor. Google Adwords arayüzünde aşağıdaki şekilde bu uzantıyı kullanabiliriz.

adwords-snippet

Dinamik yapılandırılmış snippet’ler nasıl işler?

Kullanıcılar Google’da bilgi ararken benzer veya alakalı web sayfaları için reklamlar ve arama sonuçları görebilir. Sitenizin ilgilendikleri bilgileri içerip içermediği konusunda kullanıcılara yardımcı olmak için reklamlarınız, artık reklam metninizin altında, sitenizde sunulan ürün ve hizmetler hakkında ek bilgiler içerebilir. Aşağıda, dinamik yapılandırılmış snippet içeren bir reklamın nasıl görünebileceğine ilişkin bir örnek var:

google-adwords-snippet

Ek açıklamalı snippet’lerin işleyişi

Önceden tanımlı bir başlık (“Ürün” veya “Hizmet kategorisi” gibi) seçerek ürün ve hizmetlerinizi göz önünde bulundururken potansiyel müşterilerin ne tür bilgilere en çok değer verdiğine karar verin. Ardından belirli, destekleyici ek bilgiler ekleyin.

Kullanılabilen başlıkların listesi:

 • Sunulan Olanaklar
 • Markalar
 • Kurslar
 • Lisans programları
 • Destinasyonlar
 • Öne çıkan oteller
 • Sigorta kapsamı
 • Modeller
 • Mahalleler
 • Hizmet kataloğu
 • Programlar
 • Stiller
 • Türler

Bilgisayarlardaki reklamlar aynı anda en fazla 2 başlık gösterebilirken, mobil ve tablet cihazlardaki reklamlar yalnızca bir başlık gösterecektir. AdWords, gösterilecek en iyi başlığa veya başlık kombinasyonuna algoritmik olarak karar verir. Bu nedenle, işletmenizle alakalı mümkün olduğunca çok sayıda başlık eklemeniz en iyisidir.

 

Google-AdWords-Ad-Extension-Structured-Snippets-Examples-Featured-Chicago-Hotels

 

Avantajlar

Kampanyalarınız için ek açıklamalı snippet’lerin bazı avantajları vardır:

 • Kullanıcıların ürün ve hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlama: Ek açıklamalı snippet’ler, ziyaretçilere reklamınızı tıklamadan önce ürün ve hizmetlerinizin yapısı ve çeşitliliğiyle ilgili bir önizleme sunar.
 • Yatırım getirinizi artırma: Reklamlarınızla birlikte görünen ek web sitesi bilgileri, reklamlarınızın alaka düzeyini ve tıklanma oranını artırabilir. Bu, sunduğunuz ürün veya hizmetlerle ilgilenme olasılığı daha yüksek olan ziyaretçilerin tıklamalarını sağlayarak yatırım getirinizi artırmaya yardımcı olabilir.

Dinamik yapılandırılmış snippet’ler nasıl oluşturulur?

Reklamınıza ait snippet’lerde görünen bilgiler, sitenizde bulunan içerik kategorilerini yansıtır.

Reklamlarınızda dinamik yapılandırılmış snippet’ler ne zaman görünebilir?

Reklamınız gerekli koşulları karşılıyorsa ve açılış sayfanız aramayla eşleşen bir kategoriye sahip olduğunda, reklamlarınız dinamik yapılandırılmış snippet’ler uzantısını reklamınızla birlikte otomatik olarak gösterir.

Dinamik yapılı snippet’ler, Google.com’da “Görüntülü Reklam Seçenekli Arama Ağı” veya “Yalnızca Arama Ağı” kampanya türleri kullanıldığında reklamlarınızla birlikte gösterilmeye uygundur. Bu özelliğin kapsamı dışında kalmak istiyorsanız, otomatik uzantıyı devre dışı bırakabilirsiniz.

Dinamik yapılandırılmış snippet’ler İngilizce konuşulan bir kitleyi hedefleyen reklamlar için kullanılabilir. Reklamlarınız bilgisayar ve tabletlerde en fazla iki satırlık snippet metni ile görünebilir.

Örnek
Bir kullanıcı elektronik eşya aramak için Google’ı kullandığında, dinamik yapılı snippet’ler ile birlikte Acme Elektronik reklamı görebilir. Bu snippet’ler reklamın açılış sayfasında bulunan içeriğe ilişkin belirli elektronik eşya markaları veya alt kategoriler gibi ek bilgiler gösterebilir.

Dinamik yapılandırılmış snippet’ler ne gibi avantajlar sağlar?

Kampanyalarınız için dinamik yapılandırılmış snippet’lerin iki farklı avantajı vardır:

 1. Hiçbir değişiklik yapmadan, kullanıcıların ürün ve hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlama:Sitenizde yaptığımız analizlerde bulduğumuz ek bilgiler, herhangi bir ek çaba göstermenize veya reklam yönetimi düzenlemesi yapmanıza gerek kalmadan reklamınızda otomatik olarak görünebilir.
 2. Yatırım getirinizi artırma: Reklamlarınızla birlikte görünen ek web sitesi bilgileri, reklamlarınızın alaka düzeyini ve tıklanma oranını artırabilir. Bu, sunduğunuz ürün veya hizmetlerle ilgilenme olasılığı daha yüksek olan ziyaretçilerin tıklamalarını sağlamaya odaklanarak, yatırım getirinizi artırmaya yardımcı olabilir.

google-adwords-snippet

Dinamik yapılandırılmış snippet’lerin maliyeti nedir?

Kampanyalarınızda dinamik yapılandırılmış snippet göstermenin herhangi bir maliyeti yoktur. Ancak, reklamınızın aldığı tıklamalar için her zaman olduğu gibi ücretlendirilirsiniz.

Dinamik yapılandırılmış snippet’leriniz neden gösterilmiyor?

Reklamlarınızda bu otomatik uzantıların her zaman gösterilmeyeceğini unutmayın. Ayrıca, dinamik yapılandırılmış snippet’ler göründüğünde, ekrana gelen bilgiler ve uzunlukları farklılık gösterebilir. Otomatik uzantıların reklamlarınızla birlikte görünüp görünmeyeceğini belirlerken, diğer uzantıların reklamlarınızla birlikte gösterilmeye uygun olup olmadığı gibi çeşitli faktörleri dikkate alırız. Dinamik yapılandırılmış snippet’ler nereden gelir?

 

Google-AdWords-Ad-Extension-Structured-Snippets-How-To-Find-630x441

Diğer Adwords reklam uzantıları hakkında bilgi için buraya, daha detaylı adım adım kılavuz için buraya bakabilirsiniz.

Ek açıklamalı snippet’ler nasıl eklenir?

 1. Ek açıklamalı snippet’leri eklemek istediğiniz kampanyayı veya reklam grubunu seçin ya da hesap düzeyinde ek açıklamalı snippet’ler eklemek için “Tüm kampanyalar” düzeyinde kalın.
 2. Reklam uzantıları sekmesini tıklayın.
 3. Görünüm: açılır menüsünden Ek açıklamalı snippet uzantıları‘nı seçin.
 4. +Uzantı’yı ve ardından +Yeni ek açıklamalı snippet‘i tıklayın.
 5. Açılır menülerden önce bir dil, sonra da bir başlık seçin. Bu başlık, girdiğiniz değerlerin (snippet’ler) önünde gösterilir.
 6. En az 3 değer girin. Bu değerler, başlık kategorisine uygun özel öğeler veya özellikler olmalıdır.
 7. Kaydet‘i tıklayın.

Ek açıklamalı snippet’ler nasıl düzenlenir?

 1. Ek açıklamalı snippet’leri düzenlemek istediğiniz kampanyayı veya reklam grubunu seçin ya da hesap düzeyinde ek açıklamalı snippet’leri düzenlemek için “Tüm kampanyalar” düzeyinde kalın.
 2. Reklam uzantıları sekmesini tıklayın.
 3. Görünüm: açılır menüsünden Ek açıklamalı snippet uzantıları‘nı seçin.
 4. Farenizi, düzenlemek istediğiniz snippet setinin üzerine getirin ve ardından sağda görünen kurşun kalem simgesini tıklayın.
 5. Değiştirmek istediğiniz belirli snippet’i bulun ve yanındaki kurşun kalem simgesini tıklayın.
 6. Snippet’te değişiklik yaptıktan sonra Kaydet‘i tıklayın. Yaptığınız değişiklik, snippet’i paylaşan tüm reklam grupları ve kampanyalar için snippet metnine uygulanır.