SEO algoritmalarındaki güncellemelerin bir yenisi geldi. Gerçek zamanlı Google Penguen 4.0 algoritması.

Algoritma, SPAM içeriklerle savaşma üzerine kuruluydu. Yeni algoritma artık taramaları sürekli güncel tutarak olumlu-olumsuz sinyalleri de yeniden hesaplayacak. Sitenizin iyi bir puanı olsa bile Penguen 4.0 algoritmasının hesaplama işlemi devam ediyor. “Gözüm üzerinizde” ya da “I’m watching you” sistemi 🙂

Spam içerik üretiminiz varsa artık Google’da tamamen Sandbox’a düşmüyorsunuz. Önce sadece içerikleriniz etkileniyor. Bu oranlama kötü yönde seyretmeye devam ederse akabinde kara listeye alınıyorsunuz.

Geçtiğimiz günlerde Searchmetrics yeni Penguen algoritması ile ilgili bir bülten yayınladı. Penguen algoritma güncellemeleriyle birlikte “acaba arama sonuçlarında neler değişecek” sorusuna örnekler verdi.

Bu 30 sayfalık sunumun bir özetini sizlerle paylaşmak isterim.

google-seo1

Önceki algoritmada arama sonuçları; resim, video, harita, haber, ürün listesi ve reklamlardan oluşuyordu. Sonraki algoritmalarda ise Nedir? temalı bilgi soru-cevap kutucuğu, Hava durumu, döviz, hesaplama gibi konular devreye girdi.

Ardından ürün ve özellikle sinema  gibi aramalarda Google Carousel (en üst alandaki kayan galeri) devreye girdi.

Bu değişiklik organik aramalardan alınan trafiğin toplamını 10 kabul edersek organik trafikleri 8.5 oranına düşürmüş.

google-seo2

Diğer bir güncelleme de mobil arama sonuçlarında görülüyor. Resimde gördüğünüz kategorilerdeki gibi bilgi kaynağı aramaları masaüstü sürümüne göre daha fazla anahtar kelime odaklı.

google-seo3

Eski Google arama sonuçları ile yenisi arasında fark giderek açılıyor. Yeni algoritmaya göre öncelikli sonuçlar aşağıdaki gibi olacak.

google-arama-1

İlgi oranına göre alışveriş, harita, haber, resim ve video. Bu tam standart bir sonuç listesi değil tabii ki. “CPU nedir?” diye bir arama yaptığınızda gelen sonuç soru-cevap türünde bir döngüye sahip.

google-arama-2

Resimdeki arama sonuç örneğindeki gibi arama tipine göre bir sonuç listesi olacak. Burada dikkat edilecek konuya bir örnek verecek olursak; harita sonucu döndüren bir aramada sonuçların sıralamasında Local SEO, puanlama, detaylı bilgi girişi, mekanın Business Google kayıt ve onaylı olması gibi etkenler var. Yani artık site ve içeriğinizin türüne göre de SEO optimizasyonu yapmalısınız.

google-arama-3

Bir diğer ayrıntı; Galaxy S7 arama örneğinde gördüğünüz gibi Youtube artık haberler kutusu içinde yer alıyor.

Kısacası yeni algoritmanın daha güncel ve yapay zekanın işlediği birçok sinyalin yanında aşağıdaki gibi şekilleniyor.

Örnek Aramalar:
• Knowledge Graph: Bilgi grafiği
• Carousel: Kayan galeri
• Twitter Cards: Canlı Twitter akışı
• Direct Answer / Fact Box: Nedir? gibi sorular için doğrudan cevap kutucuğu
• Related Questions: İlgili sorular
• App Packs (Mobile): Mobil uygulama paketleri

google-arama-4

Yukarıdaki arama örneği ile bir çoğu ile karşılaşmışsınızdır. İlgili sorular kutusuyla bundan sonra daha sık karşılaşacağız.

google-arama-5

Özellikle mobil arama sonuç sayfasında videolar daha fazla gösterilecek. Beraberinde videolar için Google kendi ürünü olan Youtube’a özel bir avantaj sağlıyor desek haksız sayılmayız.

google-arama-6

Son olarak yukarıdaki grafiğe bakarsanız Google arama sonuçlarında listeleme oranlarının nasıl değiştiğini görebilirsiniz. Genel özetleme gerekirse resim ve videoların oranı eskisine göre düşüş gösterirken ürün-alışveriş ve haritalar daha çok yer alacak.

Şimdilik bu kadar, fikir ve görüşlerinizi bizimle paylaşmayı lütfen unutmayın…