Tarih boyunca insanlar farklı motifler ve temsili resimler kullanmışlardır. Bu alışkanlığın yazının kullanımından daha önce olduğu bilinir. Günümüzde ise bu temsili resimleri logolar karşılar. Logo bir firmanın müşteriye karşı oluşturduğu ilk görsel imajdır. Bir nevi firmanın kalbi, bedenidir. Kaliteli bir logo, firma için yapılması gereken getirisi en iyi yatırımdır.

Her şeyden önce kaliteli hizmet veren firmaların kendisine yaraşır bir şekilde logosu olmalıdır. Başarılı bir logo ile belki ilk günden büyük bir markalaşma sağlanamaz ama özgüven ve güven sağlanır. Bir müddet sonra logo firmanın ismi haline gelir.Bu düşünceye bütün başarılı firmaların hikayelerinde rastlarız.

Kaliteli bir logo firmanızın kimliği olacağı için şu özellikleri barındırmalıdır.

  • Logonuz sektörde benzersiz olmalı!
  • Kısa, net ve maksimum bilgiyi kısa sürede vermeli!
  • Hazırlanan logo mümkün oldukça en geniş kitle tarafından algılanmalı!
  • Logonun rengi, biçimi gibi özellikler firmanızla ilgili olmalı!
  • Logo firmanızın ruhunu yansıtmalı!
  • Her yüzeye sorunsuz uygulanmalı!
  • Logo farklı yüzeylere uygulanırken aşırı masrafa yol açmamalı!

Bir markanın logo ve amblemini revize etmesi zor ve sancılı bir dönemdir. Bu değişimlere neden gerek duyulduğu, nelerin hedeflendiği, sürecin nasıl işlediği, bu revizenin firma kimliğine olan etkileri ve beraberinde getirdikleri profesyonel hizmet alınarak yapılırsa başarı da gelir.

Avrupa’da sektöründe önemli bir konumda olan Şehrazat Halı kurumsal kimlik kazanmak amacıyla Tutus Media ile  baştan sona yeni bir logo ve amblem değişikliği için çalışmaya karar verdi.

Bu çalışma için firmamızın Kreatif bölümü sorumlusu olan 2003 yılından beri reklam sektöründe çalışan Ahmet Refik Güler Şehrazat Halı için ilk önce sektörel bilgi topladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf bölümü mezunu olan Güler, Şehrazat Halı için özel renkler tasarlayarak logo çalışmasında uygulanan kurum renklerini doğru bir şekilde ortaya çıkardı.

Yapılan çizimler ve titiz çalışmayla firmayı en iyi şekilde anlatan canlı ve sektörel renklere hakim amblem olarak da kullanılabilecek anlamlı bir logo oluşturuldu.

before after

Ayrıca bu logo ve amblemler farklı ürünler üzerinde de uygulandı. Örneğin firmanın tanıtımında etkili bir araç olan farklı promosyon ürünleri (şapka, usb, tişört baskısı, duvar saati, not defteri, broşür, antetli kağıt, muhasebe evrakları, faaliyet raporu ve kurum tanıtım kitabı vb.) hazırlanan logo ve amblemlerle zenginleştirildi.

sehrazat logo usbsehrazat logo tisört

sehrazat logo sapkasehrazat logo saat

sehrazat logo notebooksehrazat logo kitap

Bütün bu ürünlerde uygulanan logo ile Şehrazat Halı’nın kalıcı ve uzun yıllar eskimeyecek bir kurumsal kimliğe kavuştuğu görülüyor.

Hazırlanan bu logo ve amblemler firmanın bütün reklam alanlarında kullanılabilecek durumdadır. Sehrazat Halı için hazırlanan reklam filminde de logo güvenle kullanılmıştır.

Şehrazat Halı’nın kendine özgü renklerini kurumsal kimliğine uygun bir hale getiren bu çalışmayla, güçlü ve tutarlı bir kurumsal kimlik oluşturuldu.

Siz de firmanızın kurumsal kimliğe kavuşmasını istiyorsanız ilk önce logonuzu profesyonel ellerce tekrar tasarlatmalısınız. Bunun için Tutus Media her zaman yanınızda…

sehrazat logo araba giydirmesehrazat logo buro