Facebook Pixel site ziyaretçilerinin reklamlarınız üzerinden sitenizde ne hareketler gerçekleştirdiğini ölçümlemize yardımcı olan bir eklentidir. Bu yazımızda Facebook Pixel Nedir? Nasıl Kurulur? Facebook Piksel Niye Önemlidir? gibi soruların cevabını bulabilirsiniz. 

Facebook Pixel Nedir?

Facebook Pixel Facebook ve Instagramdaki reklamların web siteye tıklamaya dönüşmesi için takibi, durdurulması veya optimize edilebilmesini sağlayan analiz aracıdır. Sitenize kuracağınız Pixel sayesinde sitenizde gerçekleşen her eylem sonrasında Pixel harekete geçecektir. Pixel Facebook tarafından oluşturulan bir JavaScript kod parçasıdır. Pixel sayesinde sitenizin ziyaretçilerinin demografik bilgilerine ulaşabilirsiniz.

shutterstock 1511384831
Facebook Pixel Nedir? 5

Facebook Piksel Neye Yarar?

Facebook Pixelin kurulumu sonrası birçok detaylı bilgi elde edebilirsiniz. Pixel sayesinde:

  • Reklamlarınızın hedef kitlenize ulaşıp ulaşmadığını görebilirsiniz. Aynı zamanda, sadece yeni müşteri kazanmakla kalmaz, eski müşterilerinize de yeniden ulaşabilirsiniz.
  • Otomatik tekliflerle satışlarınızın sayını artırabilirsiniz. Bu teklifleri satın alma sayfasına gelen müşterilere sunabilirsiniz.
  • Reklamların sonuçlarını analiz edebilirsiniz ve bu sayede reklamınızı optimize edebilirsiniz.

Facebook Pixel’in (Piksel) Kurulumu Nasıl Yapılır?

Facebook Pixel’in Kurulumu Nasıl Yapılır? sorusunun cevabı kurulumu birlikte gerçekleştirerek verelim: 

1. Öncelikle bu link üzerinden https://business.facebook.com Facebook Business Manager hesabınıza giriş yapın.  

2. Facebook Business Manager üzerinden  ‘Olay Yöneticisi’ sekmesine tıklayın.

Piksel Kurulumu İkinci Adım

3. Veri kaynakları üzerinden“Facebook Pikseli: İnternet Sitesi Hareketlerini Takip Edin” ‘e tıklayın ve işlemi başlatın.

4. Ekranda Piksel Adı ve web sitenizin alan adı alanlarını doldurarak “Devam” butonuna tıklayın.

5. Bu aşamadan sonra önümüze 3 farklı seçenek gelecek. İlk seçenek olan “Bir Ortak Entegrasyonu Kullanarak Kod Ekleyin” ile devam ederseniz web siteniz WordPress, Joomla, 3dkart veya Magento gibi hazır bir altyapıya sahip olması gerekiyor.Facebook Piksel Kurulumu Beşinci Adım

Daha sonra karşınıza çıkan kodu kopyalayarak web sitenizin tüm sayfalarına olacak şekilde <head></head> tagleri arasına ekleyeceksiniz. Eğer sitenizin teknik yönetimi başka bir firmada ise oluşturduğunuz kodu eklemek içinde “Talimatları E-Postayla Gönder” butonuna tıklayarak bu kodu ilgili kişiye gönderebilirsiniz.

Facebook Piksel Kodu

Bu işlem sonrasında Pixel kurulumu tamamlanacaktır. ∴

Facebook Business Manager üzerinden gerçekleştirdiğiniz bu pixel kurulumu sonrası web sitenizdeki hareketleri takip edebilirsiniz. Böylece sitenizde ve reklamlarınızda iyileştirme yapabilirsiniz.