Yılın önemli günlerinin ve dönemlerinin önceden planlanması pazarlama planlaması için çok önemli bir detaydır. Özellikle belirli dönemlerde satışlar ve alışveriş trafiği arttığı için önceden kampanya düzenlemesi yapmanız iyi geri dönüşler almanıza olanak sağlayacaktır. Özellikle Covid sonrası değişen tüketici alışkanlıklarına uygun kampanyalar düzenlemeye özen göstermeniz önemlidir. Sonbahar-Kış döneminde 3 önemli alışveriş dönemi mevcut. Bu alışveriş dönemlerini önceden planlamanız gerekmektedir.

Bekarlar Günü (11.11)

Dünyanın neredeyse her yerinde artık bir süredir yayılmaya devam eden bir gün olarak Bekarlar günü alışveriş trafiğinin yoğun olduğu günlerden biri haline geldi. 24 saat devam eden bu alışveriş çılgınlığı sayesinde 2019 yılında Alibaba’nın Bekarlar Günü satışları yalnızca 24 saat içinde 38 milyar doları geçti.Özellikle moda, giyim, ev ve bahçe malzemeleri, güzellik ürünleri gibi ürünlerin daha çok satıldığı bir dönem olarak ele alabilirsiniz. Özellikle satın almaların büyük bölümü mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Kampanyanızın, sitenizin ve sosyal medya hesaplarınızın mobil için optimizasyonuna dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

shutterstock 733659058
Sonbahar-Kış Döneminde Pazarlama için Önemli Günler 3

Black Friday 

Yılbaşı döneminden önce gelen bu Black Friday dönemi büyük bir alışveriş trafiği sağlamaktadır. Bu dönem satışlarınızı artırmak, sitenize daha fazla trafik çekmek ve markanızın bilinirliğini artırmak için harika bir dönem olacaktır. 2019 senesinde Türkiye’de Black Friday aramaları %131 daha artmıştır. Black friday kampanyaları için yaklaşık olarak 1 ay öncesinden hazırlığa başlayabilir, kampanyanızı bir veya birkaç hafta öncesinden başlatabilirsiniz. Bu sene 27 Kasım Black Friday günü olarak belirlenmiştir. Bu da Kasım ortasından itibaren satışlarınızı artırmak şansını yüksek demektir.

shutterstock 533531137 Dönüştürülmüş
Sonbahar-Kış Döneminde Pazarlama için Önemli Günler 4

Yılbaşı Dönemi

Yılbaşı ve arefesi perakendecilerin en yoğun olduğu dönemdir diyebiliriz. Yılbaşı indirimleri, yılbaşı hediyeleri, kampanyaları gibi birçok farklı kampanya bir ay öncesinden tasarlanmaktadır. Özellikle bu dönemde insanlar sevdiklerine hediye almaktadır. Bu sebepten de moda, giyim, bakım ürünleri, hobi malzemeleri ve ürünler, teknoloji ürünleri gibi ürünler çok tercih edilmektedir. Bu sene özellikle Corona virüsü sebebi ile dijital alışverişin yılbaşında daha da artacağı öngörülmektedir. 

Markanız için doğru bir pazarlama stratejisi oluşturmak, satışlarınızı artırmak, kullanıcı deneyimi yüksek e-ticaret sitesine sahip olmak veya sosyal medya kampanyaları ile daha çok kişiye ulaşmak istiyorsanız Avrupa’nın 360 derece ajansı olan Tutus Media ile iletişime geçin.