Gerilla marketing,  denildiğinde aklımıza;   küçük bütçeyle yapıldığı ve geleneksel tüm pazarlama yöntemlerinin dışlanarak yerine yepyeni tekniklerin gelmesi gerekiyor.  Gerilla marketing,  maksimum sonuç elde etmeye odaklanmış bir reklam stratejisi olarak karşımıza çıkıyor. 

Gerilla Marketing Kavramının İlk Defa Kullanılması:

      Bu ünlü pazarlama stratejisi,  ilk olarak 1984 yılında Jay Conrad Levinson’un yazdığı “Guerilla Marketing”  isimli kitapta karşımıza çıkmıştır.  Jay Conrad Levinson aynı zamanda hem,  Guerrilla Marketing International’ın da kurucu başkanı hem de Gerilla Marketing’in mucididir…   Jay’a göre Gerilla Pazarlama;  “bütçesi küçük ama hayalleri büyük olan girişimciler için tasarlanmış yaratıcı pazarlama tekniğidir. ”  Jay’ın sayesinde;   birçok iş adamı ve girişimci kendilerine yeni ufuklar açtılar.  

      Bir gün Jay’a şöyle bir soru soruldu:  Kısıtlı bütçeye sahip kişiler nasıl bir pazarlama yolu izlemelidir?  O anda bu soruya cevap veremeyen Jay,  uzun bir araştırma sonucunda konuyla alakalı;  üniversitelerde,  kütüphanelerde herhangi bir kaynak bulunmamasından dolayı 527 maddelik liste hazırlayarak,  Gerilla Marketing yöntemlerini temellendirmiş oldu.  Böylelikle;  o zaman hazırda olan küçük ve yeni kurulan işletmelere umut kaynağı oldu.  Hatta bu işletmelerin,  büyük firmalarla rekabet etmesini bile sağladı. 

marketing

Gerilla Marketing Yönteminin Avantajları:

-Düşük Maliyetlidir:  Doğru bir yöntemle beraber fikir uygulandığı zaman;  bu pazarlama yöntemi tüketicinin karşısına anında çıkabilir.  Böylece düşük maliyetlerle çalışmalar yapılmış olur.

  • -Yaratıcıdır: Bütçeden daha önce bu pazarlama yönteminde yaratıcılık gelir.  Tüm başarılı Gerilla Marketing kampanyalarına bakıldığında başarı oldukça yüksektir.
  • -Rekabet Şansı:  Küçük işletmeler ve markalarda,   yüksek pazarlama ve reklam bütçesine sahip rakipleriyle yarışır duruma gelir. 
  • -Viral Mesaj Yaratılması:  Gerilla Marketing ile yapılan reklamlar ağızdan ağıza dolaşır ve böylelikle marka;  büyüyüp bir anda viral olur.  Özellikle,  sosyal medya kullanımı da günümüzde hat safhada olduğu için Gerilla pazarlama çok çok önem arz etmeye başlamıştır. 
  • -Büyük Ulaşım:  Hazırlanan reklamlar büyük kitlelere ulaşır.  
  • -Eğlencelidir:  Normal,  sıradan bir reklam insanın sinirini bozabilir fakat Gerilla Marketing ile yapılan reklamlarda tam tersi insanlar çok fazla eğlenirler. 

Gerilla Marketing’in Dezavantajları:

  • Yavaş İlerler:  Diğer standart reklamlar gibi hemen para kazanamazsınız.  Gerilla Marketing,  yavaş ama etkili şekilde olur.
  • -Anlaşılması Zor Olabilir:  Doğrudan mesajın iletilmesine insanlar daha yatkındır.  Fakat Gerilla Marketing’de, daha çok yaratıcı reklamlar veriliyor.  Bu yüzden de insanlar reklamı bazen anlamayabiliyorlar.  Burada ki önemli nokta;  kitleyi çok iyi analiz etmekten geçiyor. 
  • -Bu Durumlarda Saman Alevine Dönüşebilirler:  Etkileyici reklamlar,  kitleyi çok çabuk etkisi altına alır fakat daha sonra da bu etki kaybolabilir.  Yani,  saman alevi gibi tek bir izlemede dikkat çeker sonra da bir bakmışız kampanya ortada yok.
  • -Bazen Sahibi Bilinmeyebilir:  Bazı durumlarda ve zamanlarda,  Gerilla Marketing örneklerinin sahipleri bilinemeyebilir.  İnsanlar tarafından,  reklam fark edilir ancak reklamı oluşturan ve sahibinin saptanması oldukça güçtür. 
digital-marketing-conferences-933x445

Gerilla Pazarlama Çeşitleri:

-Etkinliklerde biranda ortaya çıkan Gerilla Marketing çalışmaları:  Oluşturulan bir etkinlikte;  aniden ortaya çıkan ve çevrede ki insanları adeta şaşkınlığa uğratan pazarlama çalışmalarıdır.

-Dış mekânlarda olan Gerilla Marketing Çalışmaları:  İsminden de anlayacağınız gibi;  dış mekânlarda,  açık havalarda oluşturulan bir pazarlama çalışması olarak karşımıza çıkıyor.

-İç mekânlarda olan Gerilla Marketing çalışmaları:  Bu pazarlama çalışmasında iç mekânlar öne çıkıyor.  Metro,  tren istasyonları,  otobüsler,  bina içleri vb. kapalı mekânlarda yapılan pazarlama çalışmalarıdır. 

Gerilla Marketing Yöntemleri Keşfedilmeseydi Neler Olurdu?

       Gerilla Marketing sayesinde,  küçük ve orta ölçekli işletmelerde büyük firmalarla yarışabiliyor.  Bu pazarlama yöntemiyle;  tekli Pazar anlayışı bitti,  klasik yöntemlerinin dışına çıkıldı böylece daha güzel çalışmalara imza atıldı.

e ticaret SEO

Gerilla Marketing SEO Çalışmalarına Neler Katar?

Google’ın en çok sevdiği organik SEO çalışmalara bir yenisini eklemiş olursunuz ve viral etkisi yaratan yeni aramalar kazancınıza kazanç katabilir.

Proje başlarken daha önceden organik kelimeler ile ilgili ciddi anlamda çalışılmalı ve insanların en çok aratabilecekleri kelimeler baz alınmalıdır. Bu sayede marketing planı işe yaradığında en çok trafiği daha önceden içeriği hazırlanmış olan web sitelerine yayılır.

Bu sayede 360 derecelik bir başarı hikayesini ortaya çıkartabilirsiniz.

Tutus Media olarak sizlerin Gerilla Marketing yöntemlerini ve durumlarını destekliyoruz.