Google My Business, Google’un işletmeler tarafından kolayca bulunmasını sağlayan bir servistir. Google arama sonuçlarında ve haritalarda işletmelerin online varlığını yönetmesini sağlamaktadır.  Bu hizmet ücretsiz olarak verilmektedir. Özellikle küçük işletmeler için böyle önemli bir hizmetin ücretsiz olması da ayrı bir avantaj sağlamaktadır. Google My Business sayesinde arama motoru sonuçlarında görünür olmak için bir web siteye ihtiyacınız yoktur. 

Google My Business oluşturulması ve kullanımı oldukça kolay bir araçtır. My Business hesabı açmak hem işletmenizin kolayca bulunmasını sağlayacak, hem de sunulan analizler sayesinde hedef kitlenizi analiz etmenize fayda sağlayacaktır. 

Google My Business Hesabı Nasıl Kullanılır? 

Google my Business hesabı oluşturmak için öncelikle bir gmail hesabına ihtiyacınız olacaktır. Bu https://www.google.com/intl/tr_tr/business/ link üzerinden hesabınıza giriş yaparak işletme hesabınızı oluşturabilirsiniz. Hesap oluştururken işletme adı, adres, telefon numarası gibi bilgiler sorulmaktadır. Bu bilgileri doldurduktan sonra google tarafından tarafınıza bir posta kodu gönderilecektir. Kodun gelmesi 1 ila 2 hafta arası sürebiliyor. Bu kod geldiği zaman hesabınızı doğrulayarak işletme girişinizi tamamlayabilirsiniz. 

shutterstock 1217661067
Google My Business Nedir, Nasıl Kullanılır? 3

Google My Business Kullanırken Nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

İşletmenizin haritalarda olması daha kolay bulunmasını sağlayacak ve google aramalarında işletmeniz görünür olacaktır. işletme hesabınızı oluşturduktan sonra düzenli olarak hesabınızı güncel tutmanız Google’da daha görünür olmanızı sağlayacaktır. Bunun için uygulanması gereken bir kaç adım var.

Yorumları Yönetin

İşletme hesabınızda yorumlar bölümünde işletmenizi ziyaret edenlerin sizinle ilgili yaptığı yorumlar bulunmaktadır. Bu yorumları inceleyebilir ve cevaplayabilirsiniz. Yorumların silinmediğini bilmeniz gerekmektedir. Kötü yorumların kasıtlı yapıldığını düşünüyorsanız, bildirebilir ve uygunsuz yorum olarak işaretleyebilirsiniz.

Google My Business Yorum Yönetimi

Google My Business’da yorum yönetimi müşterilerin veya işletmenizi ziyaret eden kişilerin işletmeniz hakkındaki fikirlerini sunduğu bir bölümdür. İnsanların işletmeniz hakkında hangi yorumları yaptığını buradan görebilir ve cevap verebilirsiniz. Ancak ne yazık ki yorumları silemezsiniz. Eğer bilinçli olarak yapılan olumsuz yorum saldırısı ile karşı karşıya kalırsanız yorumlar hakkında bildirimde bulunabilir ve uygunsuz olarak işaretleyebilirsiniz.

shutterstock 1256954095
Google My Business Nedir, Nasıl Kullanılır? 4

İşletme Hesabınızda İçerik Yayınlayın

İşletmenizin fotoğraflarını, ürün fotoğraflarınızı, çalışma saatlerindeki değişiklikleri, etkinlik duyurularını vb. konulardaki paylaşımlarınızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşmak dışında Google my Business hesabınızda da paylaşabilirsiniz. Etkinliklerinize ve tekliflerinize başlangıç ve bitiş tarihi ekleyebilirsiniz. 

Bilgilerinizi Güncel Tutun

İşletme hesabınızı oluştururken dahil ettiğiniz bilgileri sonradan değiştirebilir veya güncelleyebilirsiniz. Örneğin çalışma saatleri, iletişim bilgileri, kapak ve profil fotoğrafı gibi bilgileri güncel tutmanız tavsiye edilmektedir. 

Analizleri İnceleyin

Google my Business işletmeler için haftalık analizler sunmaktadır. bu analizlerde işletme hesabınızın kaç kere görüntülendiği, müşterilerin size nasıl ulaştığı, haritalarda görüntüleme ve arama sayısı vs gibi eylemler sunulmaktadır. Bu analizleri inceleyerek işletmenizle ilgili güncellemeler yapabilirsiniz.