Ajans olarak Atv Avrupa, Euro D, Star Avrupa, Show Türk gibi Avrupa TV kanallarına reklam verme ya da Medya Planlama alanlarında faaliyet gösteriyoruz desek eksik olur. Dijital Medya tarafında da SEO, Adwords (SEM) ve Sosyal Medya Pazarlama tarafını da eşzamanlı takip ediyoruz.

En son SEO algoritma değişimlerini ve güncellemelerini de yakından izliyoruz. Mecrada aktif olan yeni özellikleri, kodlama ve teknik optimizasyon tarafındaki yenilikler hakkındaki haberleri de bizden alabilirsiniz. Email bültenlerimize de abone olmanızı şiddetle öneriyoruz.

Gelelim Eylül ayındaki güncelleme ve yeniliklere

Google Arama

Google mobil sürüm arama ekranında sayfalama sistemi yerine Infinite Scroll (Daha fazla göster) özelliğini test ediyor. Bu kullanım tarzı Google’a artı değer katar mı yakında göreceğiz.

Google Tag Manager

Google’ın analytic, adwords gibi conversion tracking (dönüşüm izleme) kodlarını dışarıdan girme kolaylığı sağlayan etiket yöneticisi Tag Manager ile Schema ve Zengin Metin Belgelerini Tag Manager içinden tanımlayabilirsiniz.

JSON-LD schema generator tool. aracı ile sitenize özel schema kodlarını oluşturturduktan sonra;

1- Bir etiket oluşturun

2- Etiketinize Organizasyon Schema Markup ismini verin.

3- Etiket türünü Custom HTML olarak seçin

4- Oluşturduğunuz etiket kodunu buraya yapıştırın

5- Tetikleyici olarak Sayfa Görüntüleme (Page View) seçip All Page (Tüm sayfalar) seçerek kayedin.

6- Etiketinizi yayınlayın

7- Test için Structured Data Testing Tool aracını kullanabilirsiniz.

 

Google Voice Search (Sesli Arama)

Google Sesli arama SEO’nun geleceği içinde görünen 6 maddeden birisi. İçinde bulunduğumuz yıl içinde 350 milyondan fazla sesli arama yapılmış. Bu rakam geçen seneye oranla 100 milyonluk bir artış demek. Seo’nun olağanüstü hızlı tempoda genişlediğini düşünürsek buna da hazır olmanızı öneririz. Özellikle Siri, Cortana, Amazon Echo, Google gibi sesli yapay zeka servislerini düşününce konunun önemi giderek artıyor. 2020 yılında tüm sorguların yarıdan fazlası sesli olması öngörülüyor. Amerikan bir dijital medya ajansı araştırmasına göre zengin metin belgeleri ile işaretlenmiş içerikler diğerlerinden %30 daha fazla öne çıkıyor.

Zengin Metin Belgelerinizi (Rich Snippet) Google sesli aramalara uyumlu hale getirmek için;

 1. Başlıklarınızda ve içerik metni girişlerinizde doğal konuşma diline ait cümleler bulundurun.
 2. Long tail keyword dediğimiz uzun kuyrun anahtar kelimelerini metinlerin giriş kısmına serpiştirin.
 3. Kendinize ürüne ulaşmadan önce tahminen yapabileceğiniz sesli komut cümlelerini listeleyin en olası ihtimali içeriğinizde kullanın.
 4. Aranan her şey aslında bir sorunun cevabıdır. Sizin en iyi cevabı verdiğinizden emin olun.
 5. Zengin metin belgelerinizi buna göre yapılandırın

Ecommerce SEO (Eticaret SEO)

Eticaret SEO optimizasyonu ve alışveriş sitelerinin en büyük eksiği ölçümleme ve yeniliklerin entegrasyonu konusu olmuştur. Bunun için uyguladığımız yöntemlerden önerileri ve yeniliklerden derlediğimiz başlıkları aşağıda paylaşıyoruz.

 1. Düzenlenebilir ve optimizasyonu iyi yapılmış robots.txt dosyaları oluşturun.
 2. Webmaster Tools (Search Console) içinde öne çıkarmayacağınız sayfaların değerini düşürün
 3. Canonical URL yapısını mutlaka kullanın. Gerekmedikçe nofollow etiketi kullanmayın
 4. Benzer ürünlerinizin oluşturduğu duplicate content sorunu oluşmadan içeriklerinize orjinal metinler ekleyin
 5. Resimler için ALT TAG optimizasyonu yapın.
 6. Kırık link ve resim bulundurmayın ya da kontrol edip gerekli düzenlemeleri yapın.
 7. Google Tag Manager kullanarak, analytic, adwords ve Facebook Pixel kodlarınızı ölçümleme ve dönüşüm optimizasyonu için entegre edin. Entegrasyonun hatasız çalıştığını test edin.

 

Google Adwords

Google Adwords bir duyuru yayınladı. Gelen duyuruyu sizlerle de paylaşalım.

Bu ayın sonunda Apple, Safari tarayıcısında AdWords web sitesi dönüşüm izleme doğruluğunu etkileyebilecek bir özellik olan Akıllı İzleme Önleme’yi uygulamaya koyacaktır. Dönüşümlerin AdWords hesabınızda doğru bir şekilde raporlanmasına yardımcı olmak amacıyla, Apple’ın reklam ilişkilendirmesi ile ilgili tavsiyeleri doğrultusunda üç değişiklik yapılacaktır:

1. Web sitenizde bir Google Analytics etiketi varsa ve otomatik etiketleme etkin ise, sitenin alan adına kullanıcıyı sitenize getiren reklam tıklaması hakkında bilgi saklayacak yeni bir Google Analytics çerezi koymaya başlayacağız. AdWords ve Google Analytics hesaplarınızı bağladıysanız, AdWords dönüşüm izleme etiketi söz konusu tıklama bilgisini kullanabilecektir.
2. AdWords, yakın tarihte Google hizmetleri ve alan adları ile etkileşime giren kullanıcılar için dönüşümleri raporlamaya devam edecektir.
3. AdWords ayrıca, Safari’den ölçülemeyen web sitesi dönüşümlerini tahmin etmek için istatistiksel modellemeden yararlanacak ve bunları AdWords raporlarınıza dahil edecektir.

Google Search Console

Google Webmaster Tools panelinde AMP arayüzü güncellemesi yapıyor.  Özellikle tasarımını da değiştirmesinin yanında mobilde de AMP hataları ile ilgili tablo grafik sunuyor.

Google Adwords Express

Google yeni servisi Adwords Express’i yayına aldı. Peki bu servisin klasik Adwords’den ne farkı var derseniz;

AdWords Express veya AdWords ile reklamlarınızı Google.com, Google Haritalar ve Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki alakalı web sitelerinde gösterebilirsiniz.

Nasıl çalışır?

AdWords Express’i kullanarak, web siteniz veya Google+ Sayfanız için Google ve Google Haritalar’da reklam yayınlayabilirsiniz. Kendi reklamınızı yazarsınız ve bir kullanıcı işletmenizle alakalı ifadeler kullanarak arama yaptığında reklamınız arama sonuçlarının üstünde veya altında gösterilir.

Google Adwords Express nedir derseniz buradan başlayabilirsiniz.

Avantajlar

 • Yalnızca kullanıcı reklamınızı tıkladığında ödeme yapın
 • Sürekli yapılması gereken yönetim işlemi çok azdır
 • Google’da, Google Haritalar‘da ve iş ortağı sitelerinde reklam yayınlayın
 • Seçtiğiniz herhangi bir coğrafi konumdaki müşterilere ulaşın

Dezavantajlar

Hem AdWords hem de AdWords Express’i kullanmak, reklam yönetimini karmaşık hale getirebilir ve reklamlarınızın birbirleriyle rekabet etmesine neden olabilir. Bu yüzden bu reklam araçlarından aynı anda sadece birini kullanmanızı öneririz.

Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yeni gelişmeler ve duyurularda görüşmek üzre…