Medya Planlama, Seo, Adwords ve Sosyal Medya alanlarında çalışınca doğal olarak sektörü de yakında izleme fırsatı buluyoruz. Sizin de dijital dünyadaki yeni gelişmeleri kaçırmamanız için bir haziran özeti hazırladık.

  • PitchBook‘ın verilerine göre geçtiğimiz yıl girişimcilere 85 milyar dolar yatırım yapıldı ve kadın girişimciler sadece pastadan 1.9 milyar dolar pay alabildiler.
  • Instagram, 21 Haziranda yeni mobil video uygulaması IGTV’yi tüm dünyada kullanıma sundu. Artık kullanıcılar, Instagram’ın içinde yer alan IGTV uygulamasıyla süresi 1 saate kadar çıkabilen dikey videolar izleyebilecek. IGTV, YouTube ve Twitch gibi video platformlarla yürütülen rekabette Facebook’un en güçlü silahı olabilir.
  • Facebook’un “Influencer Marketing” arama motoru Brand Collabs yayınlandı.  Brand Collabs Manager, reklam verenlerin, kanaat önderleriyle iletişime geçmesini sağlıyor. Reklam verenler bu araç sayesinde kanaat önderlerinin geçmiş çalışmalarının yanı sıra hayranlarının demografik niteliklerini, istatistiklerini de görebiliyor ve onlarla iletişime geçebiliyor.

Brand-Collabs-Manager

  • Xmysql ile tek komutla MySQL’den API üretebileceksiniz. Github üzerinde paylaşılan açık kaynak kodlu Xmysql, MySQL veritabanlarından çok kısa bir komut satırı ile API üretmenize olanak sağlıyor. Geliştiricinin ilk yaşadığı bir probleme çözüm üretmek amacıyla geliştirmeye başladığı Xmysql oldukça geniş bir özellik yelpazesine sahip ve bir çok probleme çözüm olarak kullanılabiliyor.
  • Youtube kanal sahipleri ve Youtuber’ların kazançlarını artıracak 3 yenilik tanıttı. Twitch benzeri sponsorluk modeli tanıtılan yeni özelliklerden birisi. Üyeliklere ek olarak, içerik oluşturucular da bugünden başlayarak kendi ürünlerini doğrudan hayranlarına satabilecek. Videonun hemen altındaki bir bölümde, 10 binden fazla abonesi olan içerik oluşturucular, tişörtler, şapkalar, telefon kılıfları veya kanallarının anlamını taşıyan 20’den fazla farklı ürün seçeneği sunabilecek. Örneğin, içerik oluşturuculardan Lucas the Spider’ın peluş oyuncağı 18 gün içinde 1 milyon doların üzerinde kazanç getirdi ve üründen 60 bin’den fazla satıldı.

Lucas-The-Spider

Son olarak, canlı video ile gelen gelir oluşturma olanaklarından yararlanmak isteyen YouTuber’lar, bunu sadece canlı olarak değil, zamanlayarak da gerçekleştirebilecekler. Kullanıcılar, bir videonun yayınlanmasından önce tanıtabilecekleri bir açılış sayfası oluşturan “Prömiyerler” adlı yeni bir YouTube özelliğini kullanabilecekler. Bu sayfada, canlı videolarda olduğu gibi bir sohbet özelliği de bulunuyor. Bu da içerik oluşturucuların “Super Chat” kullanabileceği ve canlı yayın yapmasalar bile üyelik avantajlarından yararlanabileceği anlamına geliyor.