Genel

SEO’da Anahtar Kelime Araştırmasının Önemi!

By Nisan 14, 2022 No Comments

Arama motoru sıralamaları, bir web sitesinin belirli bir arama sorgusuna ne kadar iyi yanıt verdiğine karar vermek için çeşitli faktörleri değerlendiren bir algoritma tarafından belirlenir. 

Tek kelimelerden karmaşık kelime öbeklerine kadar, anahtar kelimeler arama motorlarına içeriğinizin ne hakkında olduğunu söyler. Ancak anahtar kelimeler eklemek, satmak istediğiniz ürün veya hizmetin adını eklemek kadar basit değildir.

Anahtar kelime optimizasyonunu sağlamak için araştırma yapmanız gerekir ve bu, aşağıdakileri dikkate almak anlamına gelir. Bu araştırma için profesyonel yardım almak ise elzemdir.

Avrupa’da 360 derece medya ajansı olarak hizmet veren Tutus Media, Almanca SEO, Türkçe SEO ve İngilizce SEO hizmetleri vererek sizler için anahtar kelime araştırmasını profesyonel manada yapabilir.

Peki, bu bağlamda nasıl bir çalışma yapıyoruz? İşte detaylar…

Arama Amacı

Kelimelerin genellikle birden fazla anlamı vardır, bu da arama amacını dikkate almayı çok önemli hale getirir, böylece başka bir şey arayan bir kitleye değil de hedef kitlenizden trafik alırsınız!

Örneğin, İsviçre’de çocuk mobilyaları satışı yapan bir firma olarak müşteri çekmeye çalışıyorsanız; çocuk odası mobilyaları yerine çocuk odası dizaynı nasıl olmalıdır, gibi insanların ilgisini çekecek anahtar kelimeler bulmalısınız.

anahtar kelime
SEO’da Anahtar Kelime Araştırmasının Önemi! 3

İlgili Anahtar Kelimeler

Hedeflerinizi belirledikten sonra, onlar için hangi kelimelerin önemli olduğunu bulmanız gerekir.

Çok geniş bir hedefleme, arama motorunun sayfalarınızın ne hakkında olduğunu belirlemesini zorlaştıracağından, yalnızca birkaç anahtar kelimeyi hedeflemek genellikle en iyisidir.

Anahtar Kelime İfadeleri

İnsanların belirli bir içeriği bulmak için arama motorlarına yazdıkları iki veya daha fazla kelimeden oluşan kısa ifadelerdir.

Örneğin, Basel’de özel matematik dersi arayan biri Google’dan [Basel’de öel matematik dersleri] diye arayabilir.

Anahtar Kelime Araştırma Araçları

Beyin fırtınası süreci, anahtar kelime araştırmasına başlamak için harika bir yerdir, ancak doğru kitleyi çektiğinizden ve arama motorlarına değerinizi kanıtladığınızdan emin olmak için bir araştırma aracı kullanmalısınız.

Çoğu SEO uzmanı bunun için Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı’sını kullanır, ancak kullanımı biraz sinir bozucu olabilir, bu nedenle diğer seçenekleri düşünmek isteyebilirsiniz. Bunun için de Tutus Media sizler için Rath Math ile anahtar kelime araştırması yapmaktadır. Çeşitli alanlarda yapılan araştırmalarla markanıza en uygun anahtar kelimeler tespit edilir.

anahtar kelime
SEO’da Anahtar Kelime Araştırmasının Önemi! 4

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

Bunlar, insanların sorgularıyla tam bir eşleşme bulmak için kullandıkları belirli arama terimleridir.

Daha uzun olma eğilimindedirler ve satın almaya daha yakın kişiler tarafından kullanılmaları daha olasıdır.

Buna bir örnek [Frankfurt’taki vejeteryan restoranları] olabilir ve büyük olasılıkla bitki bazlı bir yemek için can atan biri tarafından kullanılır.

Arama Hacmi

Bu size, belirli bir zaman diliminde belirli bir anahtar kelime için yapılan aramaların sayısını söyler ve size terimin değeri ve rekabet gücü hakkında genel bir fikir verir.

Arama hacmine göre tatillerde tatil ile ilgili, bayramlarda bayramla ilgili ve daha bir çok dönemsel anahtar kelime seçimi yapılmalıdır.

Benzer şekilde, [kullanılmış arabalar], [2006 Volkswagen Passant]’tan daha fazla rekabete sahip olacak.

Huni Anahtar Kelimeleri

Bunlar, satış hunisinin çeşitli bölümlerindeki kullanıcıları hedefleyen anahtar kelimelerdir.

Dönüşüm hunisinin en üstünde yer alan kişilerin [Frankfurt tatili] gibi daha genel terimler tarafından cezb edilmesi daha olasıyken, satın almaya daha yakın olanlar fiyatları ve markaları karşılaştırıyor ve indirimler veya otel adları gibi şeylere daha fazla ilgi göstereceklerdir..

Anahtar kelimeler, içeriğiniz kadar hedef kitlenizle de ilgilidir.

Anahtar kelime araştırması ve optimizasyonunun her bölümünün daha ayrıntılı bir şekilde yapılması için vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçin!

Doğru anahtar kelime tercihi ile rakiplerinizin her zaman bir adım önünde olun!