Genel

Anneler Günü 2022 İçin Bilinmesi gereken 3 Arama Trendi

By Nisan 27, 2022 No Comments

Anneler Gününe çok az kaldı. 8 Mayıs için kampanyalarınızı planlamaya başlamadıysanız, fazla vakit kaybetmeden başlasanız iyi olur. Rakipleriniz baya yol almış olabilir…

Anneler Günü için Google Ads reklamlarınız hazır mı? Ya da Sosyal Medya Reklamlarınız, Sosyal Medya Paylaşımlarınız hazır mı? Eğer hazır değilse, şimdi tam zamanı. 

Arama sorguları genellikle Anneler Günü’nden önceki hafta zirveye ulaşsa da, aramaların beş hafta önce başladığını biliyor musunuz? 

Bu, 3 Nisan’da sorguların artmaya başladığı anlamına gelir. Evet şu an hayli geç kalmış gibi duruyorsunuz. Dolayısıyla, kampanyalarınız henüz başlamadıysa, hem rakiplerinizin hem de tüketicilerin bir hafta gerisindesiniz.

Arama motoru pazarlamacılarının 2022’de bilmesi gereken geçen yılki üç trendi Tutus Media ekibi olarak sizler için derledik.

shutterstock 1689880567
Anneler Günü

Trend 1: En popüler anneler günü sorguları

 Son üç yıldır “Anneler Günü” sorularının başında şunlar geliyor:

 • anneler günü hediyeleri
 • anneler günü resimleri
 • anneler günü kartları el yapımı
 • anneler günü hediye kutusu
 • Anneler günün kutlu olsun gif
 • Yazdırılabilir Anneler Günü kartları
 • anneler günü yüzükleri
 • Anneler Günü gömlekleri
 • Kendin Yap Anneler Günü hediye fikirleri

Trend 2: En fazla tercih edilen anneler günü hediyeleri

Her zamanki gibi çiçekler, şekerler, kartlar ve mücevherler 2021’de Anneme verilen en popüler hediyeler arasındaydı. İşte bu konudaki bazı veriler:

 • “Çiçek aranjmanı” aramaları yıldan yıla (yıllık) %57 arttı.
 • Tebrik kartları, çiçekler ve özel geziler (örneğin, yemekler veya restoran hediye kartları) en popüler üç Anneler Günü hediyesiydi.
 • Restoranla ilgili aramalar, Anneler Günü haftasında yıllık bazda %46 arttı . Microsoft, bunun 2021’den önceki üç yıla kıyasla önemli ölçüde daha yüksek olduğunu kaydetti.
 • Anneler Günü haftasında takı aramaları geçen yıla göre %26 arttı. 

Trend 3: Yerel Aramaların önemi

Geçen yıl en çok tıklanan ikinci hediyenin kaplıcalar olduğunu ve ankete katılan annelerin %20’sinden fazlasının 2022’de bir kaplıca ziyareti yapmak istediklerini söylemişler. Kampanyalarınızda kaplıca tatili hediyeleri verebilirsiniz ya da bir kaplıcanız varsa hızlıca kampanyalara çıkarak bütün odalarınızı doldurabilirsiniz.

Kaplıcalar bu yerel satın alma eğiliminin bir örneğidir. Ankete katılanların yarısından fazlası Anneler Günü için yerel bir mağaza veya restoranda alışveriş yapmayı planladıklarını söylüyor. Ancak endişelenmeyin – aynı kişiler bilgi, teklifler ve fırsatlar için hala önce çevrimiçi arama yapmayı planladıklarını söylemişler. Demek oluyor ki restoranlar için de anneler günü büyük bir şans.

anneler günü
Anneler Günü 2

Anneler gününü neden umursamalıyız!

Anneler Günü, yılın en büyük perakende tatillerinden biridir. Kârı en üst düzeye çıkarmak için, kampanyaları her zaman tüketicilerin ne aradığını ve ne zaman aradığını temel alarak optimize etmek çok önemlidir. Bu verilerin daha yüksek dönüşüm oranları ve daha fazla gelir yolunda başlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Hepsinden önemlisi, Anneler Günü’nün 8 Mayıs olduğunu unutmayın ve kaliteli zaman gerçekten en büyük hediyedir.

Bu reklam kampanyaları için siz de rakiplerinizin bir adım önüne geçmek istiyorsanız Avrupa’da 360 derece medya ajansı olarak Google Adwords yönetimi, Sosyal Medya Yönetimi ile bilinen Tutus Media size 7/24 yardım etmeye hazır.

Profesyonel ekibimiz markanız için en iyi anneler günü reklam planlamasını yapacaktır…

Hemen bizimle iletişime geçin siz de kazanmaya başlayın!