Meta, küçük işletmeler için reklam araçlarını geliştiriyor. Yeni araçlar, olası satış oluşturma ve müşteri kazanımına yardımcı olmak için tasarlanmış durumda.

Küçük işletmeler, Facebook’un ana şirketi Meta’dan hak ettikleri ilgiyi görmeye devam ediyorlar.

Ulusal Küçük İşletmeler Haftası sırasında Meta, KOBİ’lerin olası satış oluşturma ve içerik paylaşma avantajlarından yararlanmalarının yeni yollarını duyurdu.

Yeni reklam araçları, işletmelerin müşterilerle bağlantı kurabilecekleri yeni yollar belirleyerek daha kaliteli müşteri adayları elde etmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor.

shutterstock 2152758887
Reklam Araçları Meta 2022

Mesajlaşma ve Konuşma Özellikleri

Meta kısa süre önce, insanların %70’inden fazlasının işletmelerle arkadaşlar ve aileleriyle olduğu gibi benzer şekilde iletişim kurabilmek istediğini belirledi. Yani bu şu anlama geliyor: Müşterileriniz sizinle mesajlaşmak istiyor ve bu sonuçla sosyal medya yönetimi sadece bir paylaşım değil cevap verme özelliği de sunması gerekiyor.

Aslında işletmeler, müşterilere mesaj göndermenin değerini de anlıyor. WhatsApp sohbetini açan reklam biçiminin, yeni müşterilerin onları keşfetmesi ve sohbet etmesi için harika bir yol olduğunu çoğu marka önceden keşfetmiş durumda.

Bu yeni anlayışla Meta, Facebook ve Instagram için doğrudan WhatsApp Business uygulamasından yapılabilecek reklamlar oluşturuyor. Yeni deneyimin bir örneğini makalemizde göstermeye çalışacağız.

İkinci mesajlaşma güncellemesi, gelen kutusunun kendisine yöneliktir. Meta, tüm mesajlaşma araçlarını tek bir gelen kutusunda bulundurarak iş iletişimini kolaylaştırıyor.

İşletmenizin gelen kutusunda zaten Facebook Messenger ve Instagram Direct’ten mesajlar var. İleriye dönük olarak, WhatsApp’tan gelen mesajları da içereceği anlamı ortaya çıkıyor.

Bu entegrasyon size ve ekibinize zaman, para ve verimlilik kazandırabilir.

Son mesajlaşma güncellemesi, doğrudan Meta Business Suite aracılığıyla iletişimi seçen müşterilere promosyon mesajı reklamları göndermenize olanak tanıyor.

Bu güncelleme, müşteri sorularına daha verimli yanıt verme ihtiyacına dikkat çeken KOBİ’lerden gelen doğrudan geri bildirimin bir sonucu ortaya çıkmış.

Meta Business Suite içindeki pazarlama mesajları, ek araçlar kullanmak zorunda kalmadan daha fazla satış ve uzun vadeli müşteri çekmenize yardımcı olabilir.

Reklam Araçları
Reklam Araçları Meta 2022-2

Yeni Potansiyel Müşteri Oluşturma ve Müşteri Edinme Araçları

Meta, işletmelerin platform aracılığıyla potansiyel müşterileri yakalamasına ve yönetmesine yardımcı olacak sayısız yeni araç sunuyor. Bu özellikler kısaca şunları içeriyor:

  • Instagram’da Teklif İstekleri
  • Anında Formlar ile müşteri adayı filtreleme
  • Yaratıcı esneklik
  • İş ortağı entegrasyonları

Teklif İsteği şu anda Instagram’da seçili işletmelerle test ediliyor. Esasen, şirketlerin Instagram profillerine bir “Alıntı Al” düğmesi ve Hikayelerine çıkartma eklemelerine olanak tanıyor.

Yakın gelecekte, işletmeler için müşteri adayı filtreleme kullanılabilir olacak. Bu, çoktan seçmeli bir soruya verilen yanıtları gözden geçirerek işe yarayacaktır.

Meta ayrıca daha fazla kişiselleştirme için Hızlı Formunu test etmeye başladı. Seçilen işletmeler, Hızlı Formlarına görsel ve içerik ekleyerek deneyebilirler ve böylece kullanıcılara daha fazla görsel bilgi verebilecekler.

Genel olarak;

Küçük işletmeniz için geçmişte Facebook veya Instagram’dan yararlanma konusunda sorun yaşadıysanız, bu araçlar tam size göre.

Bu öğelerin tümü şu anda test aşamasında olsa da Tutus Media’nın profesyonel sosyal medya yönetimi ile iletişime geçerek siz de yenilikleri markalarınıza kolayca uygulayabilirsiniz.