Genel

Metaverse Reklamları Markaları Nasıl Etkileyecek 2022?

By Nisan 5, 2022 Nisan 8th, 2022 No Comments

Metaverse reklamlarını duymayanınız yoktur değil mi?

Çok çok uzak zamanlardan bahsetmeyeceğiz. Yakın zamanda herkesin duymaya çok alışacağı ve adapte olacağı bir sanal dünyadan bahsedeceğiz. Evet, Metaverse evreni şimdiden firmaları etkilemeye başladı. İnsanlar, ilerleyen günlerde Metaverse’nin reklam sektörünü nasıl etkileyeceğini merak ediyor. Son zamanların moda kelimesi Metaverse ne demek? Metaverse reklamları nasıl olacak? Hayatımızı nasıl etkileyecek? İnternet kullanıcıları Metaverse hangi sektörleri bitirecek, hangi sektörleri büyütecek, sorusuna cevap arıyor? Sosyal medya kullanıcıları merak ediyor, Metaverse’ün Reklamcılık sektörünü etkileyecek mi? Metaverse hakkında merak ettiğiniz her şey haberimizde. Şimdi detaylar…

Metaverse Reklamcılık Sektörünü Nasıl Etkileyecek?

Son zamanlarda sık sık duymaya başladığımız bir terim. Daha doğrusu bundan sonra günlük hayatın bir parçası olacak bir kelime. Uzmanlar henüz emeklemekte olan Metaverse’ün çok yakın gelecekte hayatımıza vazgeçilmez bir şekilde gireceğini ve bilgisayar ile internetin yerini alacağını söylüyor. Öyle ki uzak olmayan bir gelecekte Metaverse reklamları birçok sektörü tahtından edecek, bazı sektörleri de geliştirecek. Bunlardan bir de hayatımızda her geçen gün daha çok yer alan reklamcılık sektörüdür.

Metaverse tabanındaki reklamcılık ve pazarlama, özellikle reklamların alakalı, saygılı, bağlama dayalı ve ödüle dayalı olmasını sağlamak için akıllı bir yaklaşım gerektirir. Markalardan gerçek değer sağlamaları ve kendilerini çevreleyen ortamın bağlamına sorunsuz bir şekilde yerleştirmeleri beklenecektir.

shutterstock 2075232964 1
Metaverse Reklamları Markaları Nasıl Etkileyecek 2022? 3

Metaverse: Sanal gelecek Sanal dünya!

Çok değil birkaç ay önce sanal âlemde oyun oynayan ve film izleyenlerin yıl önce oyunlar ve filmlerden oldukça aşina olduğumuz sanal bir dünya Metaverse. Terim anlamı “İnternetin yeni nesli” olan Metaverse, kendi evrenimiz dışında istediğimiz kişi olacağımız, evimizden çıkmadan dünyayı gezeceğimiz, sanal bir zaman yolculuğu yapacağımız bir teknoloji. Hayatımıza oyun ve film sektöründe girmeye başlayan bu teknoloji çok yakında hayatın her alanında karşımıza çıkacak.

Markaların en büyük ihtiyacı: Metaverse reklamları

Özellikle Z kuşağı denilen yeni nesli hedef kitle olarak gören Metaverse reklamları sağlık, eğlence, spor ve teknoloji olmak üzere birçok sektörü etkisi altına almaya başladı. Bu etkilenmeden Reklamcılık sektörü de payını almaya başladı. Dijital ve sanal bir evren olan Metaverse, reklamcılık sektörünü adeta patlatacak bir potansiyeli barındırıyor. Kısacası Metaverse reklamları ile ilgilenmeyen markalar teknolojinin baş döndürücü yolculuğunda yok olurken yeni birçok reklam alanı da Metaverse sayesinde dirilecek.

Metaverse reklamları nasıl çalışacak?

Reklamcılar ve ajanslar için Metaverse, ürünleri, hizmetleri ve markaları tanıtmak için yeni bir fırsat. Gerçek dünyada olduğu gibi markalar Metaverse’teki reklam alanlarından yararlanarak tüm dünyaya açılabilecek. Çünkü bir markanın reklam vermesinin en büyük sebebi olabildiğince çok insana erişilebilmek. Metaverse evreninde verilen herhangi bir reklam, geri kalan tüm reklamcılık alanlarından çok daha fazla kişiye hitap ediyor. Peki bu nasıl olacak?

shutterstock 2123849669 1
Metaverse Reklamları Markaları Nasıl Etkileyecek 2022? 4

Bilindiği üzere B2C etkileşimler Meta veri deposunuetkinleştiriyor. Bu daha önce Snapchat’teki kişiselleştirilmiş emoji avatarları olan Bitmojis ile gerçekleşiyordu. Örneğin sanal kıyafetler tasarlayan Levis ve RalphLauren markaları Bitmojiler ile işlemlerini yapıyor. Satışlarını birkaç kat artıran bu iki firma diğer markaların da iştahını kabartmış durumda. Gelecekte Snapchat’in Bitmojis’inin VR ve AR denemeleriyle de entegre olacağı artık su götürmez bir gerçek olarak dillendiriliyor. Markalar için avatarlara ürün satmak şimdilerde pahalı olsa da Metaverse’ün hayatın her alanına girmesiyle harika bir iş kolu ortaya çıkacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Bu tür iş birlikleri için daha şimdiden birçok marka harekete geçti. Örneğin Metaverse evreni için oldukça elverişli ve çevrimiçi bir oyun olan Roblox’taki Gucci, oyunculara oyun içinde kullanabilecekleri Gucci markalı ürünler satarak servet kazandı. Benzer şekilde, spor ayakkabı uygulaması Aglet, spor ayakkabılarını, oyunları ve alışverişi birleştiren bir Metaverse olan “sneakerverse”i oluşturdu ve oyuncular arasında o kadar popüler oldu ki, şirket artık gerçek hayatta üretime geçti. Hatta sosyal medya platformu Facebookönümüzdeki beş yıl içinde bir Metaverse şirketi olmak için 10 milyar dolar harcamayı planlıyor. Metaverse evrenlerinin şimdiden para birimleri kripto borsalarında alım satıma açıldı bile.

Çoğu metaverse, tek bir sahibin olmadığı bir modeli takip ediyor. Merkezi olmayan özerk bir organizasyondur (DAO), yani tüm katılımcıların o ortamda ve evrende kimlere izin verileceği konusunda eşit oy hakkı vardır. 

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Uzmanlar yakın gelecekte markaların nihai hedefi kendi metaverselerini inşa edeceğini vurguluyor.

Metaverse reklamları, ads reklamları, sosyal medya reklamları için Tutus Media 7/24 yanınızda…