Google aramalarında üstte çıkmak için Seo puanı iyileştirmesi için bir dizi teknik çalışma yapılır. Buna kısaca site içi (onpage) optimizasyon diyoruz.

Google’ın arama sonuçlarında yükselmek için koyduğu onpage kriterlerini şöyle yorumlamak mümkün:

– İçerik kalitesi kullanıcıları memnun edecek seviyede ise arama motorlarını da memnun edecektir. Bir makale konusu içinde yeterli ve doyurucu bilgi verilmesi bu yüzden çok önemli
– Sitenin teknik bakımdan iyi olması kullanıcıların siteye her platformdan dana rahat ulaşması ve istediği bilgiyi en kısa sürede alıyor olması da arama motorları tarafından önemsenen konular arasında

Bunlara kısaca User Experience (kullanıcı deneyimi) ya da klasik deyimle müşteri memnuiyeti diyebiliriz.

Şöyle değil midir: Memnun olmadığınız kalitesiz bir içeriği, bilgiyi, ürünü almaya ne kadar hevesli olursunuz ki?

İşte bu nedenlerden dolayı üzerinde Seo optimizasyonu çalışması yaptığımız siteleri aşağıdaki kriter başlıkları altında topluyoruz. Bu başlıklar biraz mesleki terimler gibi durduğu için ne anlama geldiklerini size de özetlemek istedik. Sizinle paylaştığımız raporlarda yer verdiğimiz teknik inceleme raporlarındaki başlıklar listesine gözatalım.

Gelsin başlıklar 🙂

teknik-seo

Teknik SEO Skoru

Siteniz üzerinde yapılan gözle görülmesi çok zor fakat teknik tarafta hatalara sebebiyet veren ve SEO’da yükselmenizi etkileyen en temel sebepleri oluşturur. Düzenli olarak yapılması SEO’da yükselmenize katkı sağlar.
100 üzerinden hesaplanarak her ay düzenli oluşturulur. Siteniz üzerinde sıfır hata olması halinde 90 puan elde edersiniz. Geriye kalan 10 puan siteniz ile ilgili önerilerden oluşur. Hedefimiz en yüksek değerlere çıkarmaktır. Sitemiz dinamik ve sürekli güncellenebilir olduğundan dolayı, bu oranı her daim yukarıda tutmak için bir dizi optimizasyon çalışması yaparız.
Özel bir bilgi vermek gerekirse müşterilerimiz arasında 70 puan altında müşteri yok desek yeridir. Aramızda kalsın 🙂

Site Dışı Bağlantılar (Backlink):

Backlinkler sitenize referans olan diğer sitelerden alınan bağlantılardır. Çok olması yerine kaliteli olması önemlidir. Her ay sitenize düzenli olarak backlink eklemekteyiz. Düzenli olarak yapıldığında SEO da yükselmenize katkı sağlar. Aylık adet olarak verilen backlinkler temsili sayılardır. Daha kaliteli olanlar ön görüldüğünde sayı + / – olarak değişebilir.

google page speed

Hız Düzenlemeleri (Page Speed Optimization):

Google’ın sunduğu web sitesi hız kontrol yazılımıdır. 100 üzerinden sitenizi puanlamaktadır. Teknik olarak 85 üzeri puan iyi olarak kabul edilir.
Sitenizin hızı dinamik bir yapıda olduğu için sürekli değişmektedir. Amacımız her ay düzenli aralıklarla sitenizin hızını kontrol etmek ve sitenizin hızını bir üst seviyeye taşımak olacaktır. Hız kontrolleri Google Page Speed sistemi üzerinden kontrol edilir ve değerlendirilir.
Faaliyet raporundaki yaptığımız teknik adımların en sade anlaşılır hali yukarıda yer almaktadır. Detaylı bir şekilde incelemek isterseniz Faaliyet raporundaki sitenize her ay yapılan işlemleri inceleyebilirsiniz. Aklınıza takılan en ufak soruda Tutus Media ekibi size destek vermeye hazır olacaktır.

Google Aramaları (Organik Search):

Google üzerinden anahtar kelimenizi yazarak sitenize ulaşan kitleyi temsil etmektedir.
Paid Search (Marketing ve Google Adwords Reklamları)
Google ücretli aramalarından sitenize ulaşan hedef kitledir. Burada gelen kişi sayısı aylık reklam bütçeniz ile doğru orantılıdır. Günlük bütçenize optimizasyon işlemleri yaparak her ay daha fazla kişinin sitenize girmesi için çabalıyoruz.

Kullanıcılar (Ziyaretçiler):

Sitenize gelen tüm kullanıcıların toplamıdır. Organik Aramalar, Ücretli Reklamlar, Referans Bağlantılar, Sosyal taraftan gelen kullanıcılar bu rakama dahildir.

Oturum (Geri gelen ziyaretçiler)

Sitenize değer katan bir özelliktir. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların yeniden sitenize tekrar geldiğini gösterir.

Onpage (Site içi) Makale

En net anlaşılır şekilde sitenize yazılan blog yazılarıdır. Hizmet paketinize göre her ay sitenize düzenli olarak özgün makaleler yazılır. Bu makaleler sitenizde telif sıkıntısı olmayan (Lisansı satın alınmış) fotoğraf yüklenerek yayına alınır.

Offpage (Site Dışı) Makale

Siteniz için bir adet makale yazılır bu makale siteniz dışındaki farklı sitelerde yayınlanır. Bu ücretli bir işlemdir, her yayıncının farklı bir ücret aralığı olur. Ödemeler sizin tarafınızdan yapılır. Siteniz için faydası yüksektir. Mutlaka değerlendirilmesi gereken bir hizmettir. Ekibimiz tarafından makaleniz hazırlanır, kalitesi yüksek yayıncı siteler bulunarak yayın gerçekleştirilir. Aylık raporlarda sunulur.

keywords-positions

Anahtar Kelime Pozisyonları

Siteniz için seçtiğimiz anahtar kelimelerin Google arama motorundaki sonuçlarıdır. Size sunduğumuz aylık raporlarda sıralama bilgisi vardır. Örnek olarak – simgesi ilk 100 sayfada olmadığını gösterir. 7 olarak çıkması ilk sayfada ve 7. Sırada olduğunuzu gösterir. Bir sayfada toplam 10 adet sonuç bulunur. Anahtar kelime pozisyonunuz 13 ise İkinci sayfanın 3. sırasında kelimeniz çıkıyor demektir.

Özetle;
Müşterilerimizin beklentilerini gerçekleştirmek için kullanıcıların hem görsel hem de içerik olarak memnun olacağı projeleri hayata geçiriyoruz. Yeni müşterilere hızlıca ulaşmak ve mutlu müşteriler edinmek için bize dilediğiniz zaman yazabilirsiniz.