“SEO Trends That Will Dominate 2017” “Crucial Rules For Dominating Google’s Search Results” yani 2017 yılını domine edecek SEO trendleri ve tahminlerini sektörün önde gelen siteleri ve uzmanlarından derlediğimiz başlıklar bunlar.

Koltuğunuzu biraz geri yaslayın. Zira uzun ve detaylı bir yazı hazırladık. Her gün algoritmalar, haberler ya da tahminler üzerinden yapılan yorumlardan çok uygulanarak deneysel sonuçlardan oluşan bir 11 listesi yaptık. Ayrıca Penguin ve Panda güncellemeleri ile düzeltme isteyen Google taleplerini inceledik.

1- Moz Blog’dan Rand Fishkin’e ait SEO makalesinde 2017 için şöyle tahminler var.

Google mobil arama oranının 2016 da masaüstü aramalarını geçmesiyle birlikte mobil odaklı optimizasyon öne çıkıyor.

Arama motorları içinde DuckDuckGo’dan yüksek bir büyüme bekleniyor. Yani artık optimizasyon deyince sadece Google, Bing, Yandex ve Yahoo’dan daha fazlasına ihtiyacınız var.

google voice search

Google Voice Search (Sesli Arama); Akıllı telefonlarda sesli aramaların yükselişi.  Yakın gelecek aramaların daha çok sesli olarak yapılacağı anlamı taşıyor. Bunun için başlık seçimi ve içerik metni seçiminde kolay söylenilebilen kelime seçimi önemli olacak.

voice search

2- 2017 SEO tahminleri için bir diğer incelemeye göre 2017’nin  içerikte kullanıcı deneyimi ve kullanıcıya ne sunmak istediğimizin iyi belirlenmesi. Yani o meşhur “içerik kraldır” durumu önemli olacak. Konusuna göre; bir içerikte neyi görmek isterdin? Yazım ve bilgi bakımından bu makale seni tatmin etti mi? Yoksa sorularına cevap bulmak için başka bir arama daha mı yaptın? İşte anahtar sorular bunlar. Ya da bir konuda özet bilgi ararken en iyi tanım ve açıklama nerede verilmiş? İşte tam burada Google’ın zengin metin belgeleri devreye giriyor. Google’s Quick Answers içinde yer almak için oldukça emek verilmiş kaliteli içerikler hazırlamak gerekiyor.

make meatloaf

3- Konum tabanlı içerik ve aramalar; Local SEO’da bu sene içinde yükselişte olacak. “En yakın, çevremde, nerede” ya da aramanın hedefinin gitme, alma, sorma, öğrenme gibi ihtiyaçlarını gerçekleştirme ihtimalinin en yüksek olduğu sonuçlar konum bazlı aramalarda önde gösterilecek. Önceki algoritmalarda daha çok restoran ve şirketler gibi aramaların yoğun olduğu durumlar artık içeriklerde de sonuçları etkileyecek.

amp

4- Accelerated Mobile Pages (AMPs) özelliği ile Google bilgi kartlarının önemi daha da artacak. WordPress kullanıcıları için SEO eklentisi olarak gelen AMP Plugin’i bu işe yardımcı oluyor. Ama sonuçlarda yer almak için özel kodlama siteleri epey teknik düzenleme ile karşı karşıya kalacak gibi görünüyor.

5- Forbes’den Jayson Demers’e göre Google’ın malum yapay zeka algoritması Rankbrain 2017’de daha fazla öğrenecek.  Veri yorumlama ve big data analizinde daha karmaşık teknikleri anlamak zorlaşacak. Bu durumda SEO kişisel markalaşmada gizli silah olarak öne çıkacak. Hani siz buna Almanca ne diyor: Künstliche Intelligenz

seo trends

6- Zaman faktörü; Bir ürün ya da bir konuda üretilmiş makalenin güncelliği, ürün sürümü ile eşzamanlı olma durumu sıralamayı etkileyecek. Ama bir farkla içeriğinizi ne zaman ürettiğiniz değil Google botlarının içeriğinizi ne zaman keşfettiği ve indekslediği ile ilgili bir durum var. Burada Domain Authority ve Domain Age dediğimiz sitenin kalite ve yaşı sıralamada etkili olacak.

7- Popüler SEO servisi Link Assistant “Positive effect on rankings and CTR” 2017’de hepsinden önemli olacak özelliklerden birisidir diyor.  En sevdiğim şey bu. Ve şu anlama geliyor. Arama sonuçlarında ön sıralarda çıkmanıza rağmen tıklanmayan bir site iseniz sonuçlarda birinci sırada olmanızın ne anlamı olabilir ki? Sonuçlarda iyi yerlerde göründüğünüzde sizin tercih edilmeniz sıralamanızı da pozitif etkileyecek. Zaten öyleydi dediğinizi duyuyorum 🙂 Ama bu sinyalin puanı daha fazla artacak. Bu da Google’ın testinde görüldüğü gibi AMP bu konuda çok etkili olacak. Çünkü AMP görünümündeki içerikler daha fazla TO (CTR: Tıklama Oranı) alıyor.

amp ctr

8- Google Schema ve Engagement Metrics; Sitenizin hızlı crawl edilebilmesi ve teknik olarak tüm platformlarda sorunsuz çalışması önemli. Şayet teknik olarak iyi hazırlanmamış, kullanıcı deneyimi bakımından sorunlu, mobile uyumsuz ve yavaş açılan bir siteniz varsa acele edin. Bu düzeltmeler olmadan sitenizin varlığından sadece sizin haberiniz olacağı ama başkalarının hiç göremeyeceği anlamına geliyor. Google Webmaster tools ve Analytic üzerinde eksiklerinizi görebilir ve düzeltme çalışmalarına başlayabilirsiniz.

2017’de SEO konularını başlık olarak özetlemek gerekirse;

Mobile / AMP
Content Marketing / Quality Content (Kaliteli İçerik)
Voice Search (Sesli Arama)
Micro Formats (Schema ve Zengin Metin Özelliği)
Künstliche Intelligenz (Yapay Zeka, Rankbrain)
UX / Usability (İyi Tasarım ve Kullanıcı deneyimi)
Backlinks ( Otorite sitelerde sizden bahsedilmesi ve yer verilmesi)
Technisches SEO ( Teknik optimizasyon ve platformlar için crosscheck)
Social Media ( Sosyal Medya halen Goldmine özelliğini koruyor)

Bu başlıklardan hangisi daha öne çıkar derseniz, hazır konuyu özetlemişken yapılan bir araştırma sonucunu da sizlerle paylaşayım.

2017de seo

Bitirirken bir önceki grafikle hem karşılaştırma olması hem de uzmanların Seo’nun geleceği konusunda ne düşündüğünü de görmek için bir grafik daha paylaşıyorum.

SEO Trends 2017

Önemli Not: Şayet haber içerikli bir site ve haber kaynağı iseniz bütün bu maddelerin üzerinde bir özellik devreye giriyor ki, hepsinden önemli olacak. O makaleyi de okumak için buradan buyurun.

SEO 2017 ve sonrası için hangileri sizce daha önemli? görüşlerinizi bekliyorum.

Sevgilerimle…