2005’te kurulan Youtube yaklaşık olarak 15 yıldır en büyük video içerikli sosyal medya platformudur. Senelerdir sektöre birçok rakipi olmasına rağmen liderliği elden kaçırmıyor. Youtube’un 2020 senesi istatistiklerine kısaca bakacak olursak ne kadar büyük bir kitleye sahip olduğunu görebiliriz. İstatistiklere göre;

  • Youtube’a aylık 2 milyar giriş yapılıyor
  • Youtube trafiğinin neredeyse %15’i Türkiyeden geliyor
  • Her dakika yaklaşık olarak 500 saatlik video yükleniyor
  • Her youtube ziyareti ortalama olarak 6,5 sayfa görüntüleme içeriyor

Youtube içerik izlenmeleri ağırlıklı olarak mobil cihazlar üzerinden gerçekleşiyor. 16-34 yaş arası kullanıcıların neredeyse yarısı youtube için mobil cihazları tercih ediyor. Son dönemlerde televizyon yıldızlarının, ünlü isimlerin de YouTube’a katılmasıyla izlenme oranları gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

Peki bu kadar çok ilgi gören platforma içerik oluşturup kitlenizi artırmanın yolları nelerdir? Kısaca birkaç önemli detaya göz atabiliriz.

Daha Fazla Görüntüleme Alma

Youtube’da daha fazla izlenebilmek için daha fazla görüntüleme almak gerekiyor. Youtube’da diğer platformlara göre görüntüleme, takipçi sayısını artırmak daha kolay. İnsanlar genelde okumak yerine dinlemeyi veya izlemeyi daha çok seviyor. Bu da ilginç konular üzerine içerik ürettiğiniz zaman görüntüleme sayısını kolayca artırabileceğinizi gösteriyor.

Sadece Nitelik Değil, Nicelik De Önemlidir

İçeriklerinizin kalitesi tabi ki önemli ama bununla birlikte nicelik de önem taşımaktadır. Kanalınızdaki görüntülenme sayılarının artması için videolarınızın istikrarlı olması gerekiyor. Örneğin, haftada bir video veya hafta birkaç video yüklemeniz faydalı olacaktır. İçerik üretecek zamanınız varsa günde bir içerik yükleyebilirsiniz. İçeriklerinizin sayısını artırırken içerik kalitesini düşürmemeye özen gösterin.

Abone Olmak İçin Yönlendirin

Abone sayınızı artırmak izlenme sayınıza da iyi etki gösterecektir. Youtube bunu kolaylaştırmak için bir buton seçeneği sunmaktadır. Youtube’un CTA’sı, yani aksiyon çağrısı butonu bu konuda sizin için en iyi seçenek olacak. Bu buton sayesinde kullanıcılar tıkladığı zaman anında abone yapmakta ve yeni bir içerik göstererek kanalda kalmasını sağlamaktadır.

Paylaşılan İçerikler Sunun

İçeriklerinizin daha çok kişi tarafından izlenmesinin en kolay yolu daha çok paylaşılmasıdır. Bir içeriğin sadece izlenmesi değil, aynı zamanda kullanıcılar tarafından farklı sosyal mecralarda paylaşılması izlenme oranlarını ve abone sayısını doğru orantıda artıracaktır.

Uzun Videolar Tercih Edin

Youtube algoritması için değerli videolar genelde 10-15 dakika üzeri videolardır. Videonuzun uzun olması daha fazla kanalınızda kalınmasını sağlayacaktır.

Etkileşim Yaratın

Videolarınızı sadece yüklemekle yetinmeyin. Videolarınız altına yazılan yorumları, önerileri inceleyin, kullanıcılarınıza cevap yazmayı ihmal etmeyin. Size önerilen konuları gözden geçirin, mantıklı gelenleri uygulayın.

Video Açıklamalarını Özenle Yazın

Videolarınızı yüklerken yazdığınız açıklamalara da dikkat edin. Sadece 1-2 kısa cümleyle geçiştirmemeye özen gösterin. Videonuzun neyle ilgili olduğunu açıklayın, gerekli yönlendirmeleri yazın.

Sosyal mecralardaki hesaplarınızı doğru ve profesyonel şekilde yönetmek için Tutus Media Sosyal Medya ve içerik Uzmanlarına güvenebilirsiniz. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.