Günümüzde online alışveriş tercih edenlerin sayısı oldukça fazla. Covid- 19 salgını sebebiyle tüm dünyada çevrimiçi alışveriş oranları ise tüm zamanların en yüksek noktasında. Fırsat günleri olan Prime Day günleri baz alındığında Amazon kullanıcılarının yoğun bir şekilde online alışveriş kanallarını kullandığı görülüyor. Bazı araştırma verilerine göre Amazon Prime Day satışları 10.4 milyar doları buldu. Bu rakamlar geçen yılla karşılaştırıldığında yaklaşık %45 oranında bir artışı ortaya koyuyor. Ortaya çıkan bu oran, online satış yapan marka ve firmalar için Prime Day gibi yoğun bir alışveriş faaliyetinin olduğu zaman dilimlerini fırsata çevirmenin önemine işaret ediyor.

Online alışveriş talebini markanıza çekin!

Amazon Prime Day fırsatları birçok kullanıcının dikkatle takip ettiği özel fırsatlar sunarken, yılbaşı, Şükran Günü, Noel kutlamaları gibi özel gün kutlamaları da alışveriş oranlarını arttırır. Yılbaşına kadar devam eden bu özel günler için marka ve işletmeler çeşitli kampanyalar düzenleyerek var olan talebi kendi ürünlerine kanalize edebilir. Dijital ortamda verilecek reklamlar ve düzenlenecek kampanyalarla kullanıcıların dikkati çekilmelidir. Yılbaşına kadar devam etmesi beklenen Prime Day fırsatları ve özel günler için de benzer şekilde planlanacak fırsatlar etkili bir reklam ve tanıtımla kullanıcılara sunulmalıdır.

ff118af3 794b 4641 b8d3 7c6baf09243e
Yılbaşına kadar devam etmesi beklenen Prime Day fırsatlarını kaçırmayın! 3

Alışveriş alışkanlıklarında Covid- 19 etkisi

Covid- 19 salgının da etkisiyle artan online alışveriş, reklam harcamalarında fazla bir artış yapılmadan elde edilen gelirin daha fazla arttığı bir ortam hazırladı. Reklamverenler için daha avantajlı bir ortama dönüşen e-ticarette yaşanan artış, bazı ürün çeşitlerinde daha fazla görüldü. Elektronik, kişisel bakım, güzellik ürünleri satışları Prime Day günlerinde en çok tercih edilen ürünler oldu.

Çevrimiçi alışveriş artış gösteriyor

Yılbaşına kadar çeşitli özel günler vesilesiyle Prime Day gibi fırsatların olmasını bekleyen kullanıcılar tatil alışverişleri başta olmak üzere tüm alışverişleri için planlamalar yapıyor. Yapılan tüketici araştırmasına göre salgının ortaya çıkardığı ekonomik problemlere rağmen, harcama yapmayı planlayanların oranı %72’lerde. Değişen tüketici davranışları göz önünde bulundurulduğunda harcama yapmayı planlayanların %35’i ise çevrimiçi alışverişe daha yatkın. İnternetten alışveriş talebinin artması firma, marka ve işletmeler için önemli fırsatlar sunuyor.

9b75711d 96da 4c95 8538 46da4f3cd6d8
Yılbaşına kadar devam etmesi beklenen Prime Day fırsatlarını kaçırmayın! 4

Erken görünürlükle bir adım önde olun!

Prime Day günlerindeki pazarlama faaliyetlerindeki artışlarda da görüldüğü gibi erken hareket etmek reklamverenler için oldukça önemlidir. Prime Day fırsatları ya da özel gün fırsatlarının erkenden belirlenmesi ve dijital ortamda erken görünürlük sağlanması yoğun rekabet ortamında öne çıkılmasını sağlayacaktır. Kara Cuma, Siber Pazartesi, Şükran Günü ve Noel gibi özel fırsatların sunulacağı günler, tedarikçiler, markalar ve perakendeciler için de yoğunluğun artacağı dönemler olacaktır. Erken görünürlük sağlanarak, hedeflenen kullanıcılara ulaşılması, salgın sebebiyle internetten alışveriş planlayanların da dikkatini çekecektir. Yoğunluğu hesaba katarak online alışverişlerini erken yapmayı planlayan kullanıcıları kaçırmamak için marka ve ürünleriniz için erkenden etkili kampanyalar ve reklamlar hazırlamalısınız.

Prime Day gibi fırsat günlerinde marka ve ürünlerinizi ön plana çıkaracak ve satış faaliyetlerinizi arttıracak etkili reklam ve kampanyalar için Avrupa’nın 360 derece medya planlama ajansı Tutus Media olarak hizmetinizdeyiz… Ayrıntılı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.