Marka, ürün ve hizmetlerin tanıtılması için hazırlanan reklamlar televizyon aracılığıyla geniş kitlelere ulaşır. Reklamlar günümüzde teknolojiyle birlikte çok farklı mecralara taşınsa da tv reklamları hala en çok izlenen reklamlardır. Televizyon kanallarında yayınlanan reklamlar farklı hedef kitlere ulaşır. Özellikle yoğun izlenme saatlerinde yayınlanan reklamların işletmeler açısından ticari getirisi de oldukça önemlidir. Avrupa Tv reklam çeşitleri ise değişiklik gösterir. Tv reklamları, program aralarına yerleştirilerek ya da program akışına mani olmayacak şekilde program içerisinde de yerleştirilerek yayınlanabilir. Reklam kuşakları reklam jeneriği denilen sesli ve görüntülü yayınla başlar. Avrupa’da 360 derce medya ajansı olan Tutus Media ile siz de Avrupa Reklam Planlamalarında başarılı adımlar atabilirsiniz.

Ana Sponsorluk Reklamları

Firmalar tarafından ana sponsorluk sağlanarak dizi, belgesel ve film yayınlarının başında ya da sonunda firma reklamına yer verilebilir. Tv reklam çeşitleri arasında önemli bir yeri olan ana sponsorluk reklamlarında … sundu, … sunar şeklinde sesli ya da yazılı ibareler kullanılır. 

hakyapi tvc
TV Reklam Çeşitleri Nelerdir? 4

Akar Logo Reklamları

Akar logo reklamları dizi ve devam eden belgesel programlarında sıklıkla görülür. Firma ismi, logosu, iletişim bilgileri ekranda yer alır. Genellikle dizi ve programların sonlarında ekranda akar bir şekilde devam eder. Parçalı logolar ve tam ekran logolar olarak bütçeye göre değişiklik gösterirler.

Sanal Ve Bant Reklamlar

Reklam ajansları tarafından özel olarak hazırlanan formatlarıdır. Sanal ve bant reklamlar program içerisinde yayınlanan içerikle bağlantısı olmayacak şekilde yer alır. Genel olarak ekranda 8 saniyelik bir süre kalırlar.

Reklam Kuşaklarında Tüm Ekran Spot Reklamlar

Tv programları arasında gösterilen ve genellikle 30 ila 60 saniyelik reklamlardır. Tüm ekranı kaplayan tanıtım filmleridir.

Tutus Media Şafak Tulum Peynir’lerinin reklamını çektik
TV Reklam Çeşitleri Nelerdir? 5

GOP (Graphic Over Programming)

Program ya da dizi yayınlarının akışı içerisinde ekranın % 16’lık bölümünü kaplayarak yer alırlar. GOP reklamlar genel olarak 10 saniye süreyle ve ekranın alt bölümünde görünür.

Tanıtım kuşaklarında tüm ekran (Full Page)

Program ve dizi gibi yayınların akışı içerisinde yer alan tüm ekranı kaplayan tanıtımlardır. Full Page tv reklam çeşitlerinde görüntüyle birlikte ses de vardır. Animasyonlardan ya da sabit görüntülerden oluşurlar.

Teleshop (Tanıtıcı Reklam)

Teleshop reklamları program aralarında ya da tek başına bir program olarak yayınlanabilir. Ürün ve hizmetlerin ayrıntılı bir şekilde anlatıldığı reklam türüdür. Uzun süreli ve gerçek görüntülerin yer aldığı tv reklam çeşitleridir. 

Tv reklam çeşitleri işletmelerin belirlediği hedefler ve bütçeye göre şekillenmektedir. Kaliteli ve doğru mesajlar içeren reklam filmleri televizyon seyircisine ulaşarak ticari başarı getirmektedir.  

Avrupa Medya Satın Alma Ajansı Tutus Media olarak reklam ve tanıtım amacıyla tv reklam çeşitleri hazırlıyoruz. Ayrıca, Türkiye ve Avrupa’da yayın yapan televizyon kanallarında bu reklamların yayınlanmasını sağlıyoruz. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Avrupa Türk Televizyonları İçin Reklam Planlaması
TV Reklam Çeşitleri Nelerdir? 6