Markaların hedef kitlesine ulaşmak için son dönemler en çok kullandığı platform sosyal medya platformlarıdır. Doğru şekilde yönetildiği zaman sosyal medya müşterilerinize kolayca ulaşmanızı ve iletişim kurmanızı sağlar. Dijital dünyada yer almak artık neredeyse mecburi bir hal almıştır. Hedef kitlenizin sosyal medya platformlarında yer aldığını düşünecek olursanız, sizin de bu kitleye ulaşmak için sosyal medya mecralarında varlığınızın olması gerekiyor. Ancak sadece var olmak yeterli değildir. Sosyal Medya Pazarlaması yapacaksanız sosyal medya hesaplarını doğru şekilde yönetmek, doğru strateji kurmak gerekiyor.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

sosyal medya stratejileri
Sosyal Medya Pazarlaması Nedir? Nasıl Yapılır? 3

Gündemin hızlı bir şekilde değiştiği bu mecralarda sürekli ve güncel faaliyet göstermek gerekiyor. Bunun dışında, ciddi bir planlama yapılması, sürekli takip edilmesi ve gündeme ayak uydurulması gerekiyor. Sosyal medya pazarlama yaparken kullanıcılarla her zaman karşılıklı iletişim halinde olacağınızın bilincinde olmanız gerekiyor. Bu sayede kullanıcılarla ve müşterilerinizle etkileşime girebilirsiniz. Böylece, markanızın bilinirliği ve marka sadakati artar.

Sosyal medya pazarlaması yapmak sadece içerik paylaşımını değil, aynı zamanda bu içeriklerin takibini de gerektiriyor. Müşterilerinizden gelen geri dönüşleri takip etmeniz, anında müdahale etmeniz gerekmektedir. Bunu doğru bir kriz yönetimi ile gerçekleştirebilirsiniz. Sosyal medya pazarlaması yaparken son adım alarak yaptığınız çalışmaların takibini de yapmanız, analizi doğru şekilde yapmanız gerekmektedir. Bu sayede sonraki eylemlerinizi ve içeriklerinizi analiz sonuçlarına göre planlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl yapılır? Sosyal Medya Pazarlaması Adımları

Pazarlama çalışmalarına başlamadan önce, markanızın ana hatlarını ele almanız gerekmektedir. Detaylı bir marka incelemesi, rakip incelemesi, hedeflerinizi belirlemek, bütçenizi belirlemek en önemli adımalardandır. Bu adımlara kısaca bakalım.

Brief Hazırlama

Eğer sosyal medya pazarlaması işini 3. şirketlere havale edecekseniz, öncelikle bir brief hazırlamanız gerekecek. Brief sosyal medya yönetimi yapacak olan kişinin markanız ve hedef kitlenizle ilgili bilgi sahibi olması ve bu bilgiler ışığında sosyal medya stratejisi hazırlaması için çok önemlidir. Briefte dijital hedefleriniz, hedef kitlenizin ana hatları, ulaşmak istediğiniz sonuçlar vs. gibi bilgilerin yer alması gerekir.  

Marka  Analizi

Brief sonrasında yapmanız gereken ikinci adım marka analizdir. Bu adımda markanızın incelenmesi, hesapların takibi, yapılan çalışmaların incelenmesi ve takipçi sayılarının incelenmesi gibi işlemler yapılır. Marka analizinin aşamaları kısaca bu şekilde: 

 • Sosyal medya hesaplarındaki takip sayısı
 • İçerik paylaşımının detayları
 • İletişim modeli
 • Aylık/günlük takipçi artış analizi
 • Mevcut moderasyon şekli

Rakip Analizi

Brief
Sosyal Medya Pazarlaması Nedir? Nasıl Yapılır? 4

Sosyal medya pazarlaması yaparken markanız dışında, markanızın rakiplerini de incelemeniz gerekiyor. Rakiplerinizin hangi platformları kullandığını, nasıl bir içerik planlaması olduğunu takipçi sayılarını, içerik stratejisini ve etkileşim değerlerini incelemeniz gerekiyor. Rakiplerin takipçi sayılarını, ne tür içerikler paylaştığını ve hedef kitlenin nasıl tepki verdiğini gözlemleyerek kendi markanız için çıkarımlarda bulunabilirsiniz. 

Sosyal Medya Stratejisi Hazırlama

Brief’ten, marka ve rakip analizini tamamladıktan sonra sosyal medya yönetimi için son adım olan, sosyal medya stratejisi hazırlama adımı gerçekleştirilmelidir. Bu adımda yapmanız gerekenler şöyledir;

 • Hangi mecralarda hesaplarınızın olacağına karar vermek
 • İçerik stratejisinin ana hatlarını belirlemek; haftada kaç içerik paylaşılacak, içerik konuları ve odak noktaları nelere olacak
 • Kampanya/promosyon/yarışma çalışmaları ne sıklıkta ve nasıl yapılacak
 • Hedef kitle ile iletişim dili ne şekilde olacak
 • Kriz yönetimi planının detayları
 • Hesapların moderasyonu konusunda detayların belirlenmesi
 • Sosyal medya yönetimi için bütçenin belirlenmesi

Markanızın sosyal medya pazarlamasını profesyonel şekilde yapmak ve hedef kitlenize doğru şekilde ulaşmak için Tutus Media sosyal medya ekibinden profesyonel destek alabilirsiniz.