Google uzun süredir Mobile-First indexing (mobil-ilk endeksleme) üzerine uzun uzun çalışıyor ve Tutus Media olarak biz de bu çalışmayı yakından takip ediyoruz. Mobile-First indexing terimi kısaca, birçok kullanıcının yaptığı gibi, “akıllı Google bot” akıllı telefon kullanılarak İnternette arama yapmak ve aramaları endekslemek için kullanılıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki websiteleri artık mobil dostu olacak şekilde hazırlanıyor, web siteleri sadece bilgisayardan değil her türlü cihazdan erişim sağlanabilecek şekilde oluşturuluyor. Elbette özellik SEO hizmeti veren biz Tutus Media gibi hizmet sağlayıcılar için atılacak çok adım var. Ancak Google’ın mobil endekslemeyi çok önem verdiğini biliyoruz ve uzun süredir takipte olan Tutus Media, e-ticaret sitelerinizi akıllı platformlardan yapılan aramalarda üst sıralara taşımak için gerekli düzenlemeleri profesyonelce yapıyor.

Mobile First Indexing main
Mobile-First Indexing Sitenizin Yapısını SEO Açısından Nasıl Değerlendiriyor? 4

Google dostu mobil uyumlu web sitesi tasarımları!

Genel olarak Google, “mobile-first indexing” özelliğini, web siteleri bu tür bir endekslemeye hazır olduklarından emin olduktan sonra kullanıyor. Bir sitede arama yapıldığında Search Console üzerinden site sahiplerini bilgilendiriyor. Sunucu kayıtlarından da bu durumu takip etmek mümkün. Site yöneticileri için site URL’sini kullanarak da adresin nasıl sonuçlara yansıdığını veya endekslendiğini görmeleri mümkün.

Eğer şahsınıza ait veya firmanıza ait web siteniz duyarlı tasarım teknikleri kullanıyorsa, bu yeni özelliğe tamamen hazırsınız demektir. Ancak duyarlı web tasarımı kullanmayanlar genel olarak iki durumla karşı karşıya kalabilirler.

Mobil sayfalarında eksik yapısal veriler

Yapısal veriler web sayfalarının içeriğini anlamak için kullanılır ve sitenizin arama sonuçlarında belirgin bir şekilde gözükmenizi sağlar. Eğer web sayfalarınızın masaüstü versiyonlarında yapısal veriler kullanıyorsanız, mobil sayfalarda da aynı yapıyı kullanmanız gerekir. Bu önemli bir konudur çünkü Google, “mobil-first indexing” özelliğini sadece mobil sayfalarında yapısal veriler bulunan web sayfalarında kullanacak. Kısaca, mobil aramalarında sitenizin arama sonuçlarında iyi bir sıralamada çıkması için bu olmazsa olmaz bir şart.

Sayfalarınızın bu özelliği olup olmadığını test etmek biraz meşakkatli bir iş. Tutus Media gibi firmalar zaten bunun için hizmet veriyorlar. Google, web sitesi sahiplerine yapısal veri durumlarını test etmelerini ve mobil versiyonu ile karşılaştırmalarını öneriyor. Bunu yapabilmek için de kaynak kodu kullanılarak mobil cihaz simulasyonu yapılması, veya mobil dostu test aracı ile oluşturulmuş HTML kullanılması gerekiyor.

Unutmayın! Bir web sitesinin “mobile-first indexing” ile endekslenmesi için mobil dostu bir sayfa olması tek başına yeterli değil.

mobile first indexing 2 Kopya
Mobile-First Indexing Sitenizin Yapısını SEO Açısından Nasıl Değerlendiriyor? 5

Mobil sayfalarda görsellerin alt metinlerinin eksik olması

Sitenizde bulunan resimlerin bir “alt metne” sahip olması, ekran tarayıcılar, arama motorları ve elbette mobil cihazlar için görselleri tanımlamada kullanılan harika bir yöntem. Alt metinleri olmadan Google’ın sitenizde bulunan görsellerin içeriğini anlaması mümkün değil.

Bunun için kaynak kodunda görsellerinizdeki etiketlerin kontrol edilmesi gerekiyor. Bunu test etmek için de yine yukarıda bahsedilen iki yöntemi kullanmak mümkün.

Günümüzde websitelerin mobil versiyonun olması, siteler için olmazsa olmaz bir özellik haline geldi. Başta Google olmak üzere hemen bütün arama motorları, mobil dostu versiyonu olan websiteleri için farklı endeksleme yöntemleri kullanıyor.

Tutus Media, Avrupa’da uzun yıllardır birçok firmaya web sitesi tasarımı,Avrupa medya planlama ve SEO optimizasyonu gibi hizmetler sunuyor.

SEO
Mobile-First Indexing Sitenizin Yapısını SEO Açısından Nasıl Değerlendiriyor? 6

Alanındaki gelişmeleri yakından takip eden Tutus Media uzmanları, hazırladıkları web siteleri ve kullandıkları en güncel geliştiriciler ile özellikle şirketlerin ticaret siteleri üzerinden hedef kitlelerine ulaşmasına olanak sağlıyor. Hem masaüstü hem de mobil dostu olarak hazırlanan web siteleri sayesinde firmalar arama sonuçlarında üst sıralarında yer alırken, hem markaların değeri gözle görünür bir konuma sahip oluyor hem de güncel gelişmelere uyumlu bir gelişme imkanı sağlıyor.

Siz de Google’a uyumlu mobil dostu bir e-ticaret tasarımı istiyorsanız hemen bize başvurun!