Geçtiğimiz günlerde Facebook Instagram üzerinden yeni bir özellik duyurdu. Bütün dünyada hızla yayılan ve popüler hale gelen Tiktok’un hızlı keşfet ekranı Instagram’da Reels adı ile karşımızda. Bu da Instagram için yeni bir içerik formatı olarak karşımıza çıktı. 

Tiktok Türkiye’de yaklaşık olarak 28,4 milyon kullanıcıya sahip büyük bir sosyal medya ağı yaratmıştı. Instagram’ın yeni özelliği sayesinde TikTok’un popülerliğini kaybedeceği de düşünülmektedir. Instagram daha önce de bildiğiniz üzere Snapchat’in hikaye özelliğini kendi içeriklerine eklemiş ve böylece Snapchat’ten daha fazla ilgili görmüştü. Şimdi de kısa video formatı ile TikTok’un kullanıcılarını kendine çekmeyi hedeflemektedir.

Genel olarak içerik mantığı TikTok ile aynıdır diyebiliriz. Reels üzerinden 15 saniyelik videolara müzik ekleyerek paylaşabilirsiniz. Kullanıcıların yüklediği videolar IGTV’de olduğu gibi ana sayfa akışında içerik olarak çıkmaktadır. Bunun dışında bu içerikler aynı zamanda instagram keşfet akışında da görünmektedir. Reels butonuna tıkladığınız zaman Reels ana sayfası açılmakta ve Instagram TikTok arayüzü gibi görünmektedir.

Instagram Reels
Instagram Reels Nedir, Nasıl Kullanılır? 2

Instagram Reels özelliği aktifleştirildiği gibi TikTok kullanıcıları içeriklerini Instagram’a yüklemeye başladı. Eski TikTok videoları ile Instagram’da daha çok karşılaşacağız gibi görünüyor.

Instagram Reels nedir? 

Instagram Reels, 15 saniyelik kısa videolara Instagram Müzik aracılığıyla müzik ekleyerek sunma imkanı veren bir içerik formatıdır. 

Instagram Reels videosu nasıl Paylaşılır?

  1. Instagram uygulamasında Hikaye oluşturma ekranını açılır
  2. Ekranın alt bölümünde Reels başlığına gelinir
  3. Galeriden seçilen video üzerine istenilen müzik eklenir
  4. Paylaş butonu ile içerik paylaşılır.

Paylaştığınız Reels videoları kullanıcıların ana sayfalarında ve keşfet bölümünde karşınıza çıkacaktır. Bu içerikleri aynı zamanda hikaye bölümünde de paylaşabilirsiniz.

Markanızın Sosyal medyada profesyonel olarak temsil edilmesini istiyorsanız Sosyal Medya Hesap Yönetimi için Tutus Media Sosyal Medya ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.