SEO için önemli veriler barındıran arama motorlarındaki kullanıcı davranışları, son günlerde özellikle dünya çapında bir salgına dönüşen Covid-19 sebebiyle değişiklik gösterirken hareketlenmeler de arttı. Kullanıcı hareketlerindeki bu değişiklik, Google algoritmalarında da bir dalgalanma yaşanmasına sebep oluyor. Bu dalgalanmalar, bazı SEO uzmanları tarafından Google algoritmalarında güncelleme yapıldığı şeklinde algılanıyor. Bir SEO uzmanı tarafından Google yetkilisi John Mueller’e “Kullanıcı davranışı değişikliği arama motorlarındaki genel sıralamayı etkiliyor mu?” sorusunu yöneltti ve aldığı cevap ‘hayır’ oldu.

Algoritma değişikliği hangi durumlarda gerçekleşir?

Arama sonuçlarının Covid-19 salgını ile bir dalgalanma yaşaması ve arama motorlarındaki sıralamaların değiştiği izlenimi tüm SEO uzmanlarını meraklandırmıştı. SEO uzmanlarının ve markaların merak ettiği soruyu cevaplayan John Mueller, algoritmaları, kullanıcıların ihtiyaç duydukları anda ilgili bilgilere ulaşmalarını sağlayacak şekilde uyarlamaya çalıştıklarını belirtti. Arama davranışlarında yaşanan değişikliklerle birlikte, doğru bilgiye doğru zamanda ulaşılmasının sağlanması için bazı değişimlerin yaşanabileceğine dikkat çeken Mueller, bunun sadece belirli alanları kapsayacağını söyledi. Tüm arama algoritmalarında bir değişim yaşanacağı gibi bir algının yanlış olduğunu belirten Mueller, ‘çamaşır makineleri el kitabı’ örneği vererek konuya açıklık getirdi. Mueller, ‘çamaşır makineleri el kitabı’ aramaları için arama sonuçlarının değiştirilmesinin bir mantığı olmadığını ve o bilginin hala aynı şekilde olduğu için bir değişime ihtiyaç olmayacağının altını çizdi.

google alisveris tutus
Kullanıcı davranışı değişikliği, arama motorlarındaki genel sıralamayı etkiliyor mu? 3

Kriz anları için özel ekipler çalışmalar yapar!

Google algoritmalarında yaşanan değişimlerin belli konulara özgü olduğu belirtilirken, insanların kriz anlarında aradıkları konularla ilgili daha yüksek bir beklenti içerisinde olduğuna da dikkat çekildi. Mueller, kriz durumlarında, bu krize yönelik çalışan özel ekiplerin olduğunu ve kritik bilgilerle ilgili aramalarda, hizmet kalitesini arttırmaya yönelik ek faaliyetler olduğunu açıkladı. Mueller, algoritma değişikliğinin ve sıralamalarda yaşanan farklılaşmanın kullanıcı davranışlarındaki değişiklikle doğrudan ilgili olmadığını belirtti ve hizmet kalitesini arttırmaya yönelik kriz anlarına özgü bazı çalışmalar yapıldığını söyledi.

Popüler aramalar dikkate alınır!

John Mueller’e sorulan diğer bir soru ise özellikle salgın sebebiyle, örneğin ‘tuvalet kağıdı satın alma’ gibi aramaların artmasının Google algoritmalarında ne gibi değişimlere sebep olduğu ile ilgiliydi. Mueller, özel bir algoritma değişimi yaşanacağını sanmadığını belirtirken zaman zaman kullanıcılar tarafından yapılan popüler hale gelen konularla ilgili aramalar için doğru sonuçlarını göstermeye çalıştıklarını söyledi. Bunun yaşanan duruma (Covid -19 aramalarına) özel bir durum olmadığını da belirten Mueller, algoritmaların bu tür değişikliklere dikkat etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

shutterstock 531055792
Kullanıcı davranışı değişikliği, arama motorlarındaki genel sıralamayı etkiliyor mu? 4

Almanca SEO, Türkçe SEO ve 360 derece Avrupa medya planlama hizmeti sunan Tutus Media olarak sizler için Google başta olmak üzere tüm arama motorlarında yaşanan algoritma değişikliklerini takip edip, planlama ve stratejilerimizde güncelleme yapıyoruz. Web siteniz veya e-ticaret sitenizi geliştirmek ve arama motorlarında üst sıralara çıkarmak istiyorsanız bizimle iletişime geçmelisiniz.