Google Lighthouse web sitenizi detaylı şekilde analiz etmenizi sağlayan bir Google ürünüdür. Bu yazımızda Google Lighthouse Nedir? Google Lighthouse Nasıl Kullanılır? Google Lighthouse’u Neden Kullanılmalı? gibi sorulara birlikte yanıt bulalım.

Web siteniz markanızın yüzüdür. Müşterileriniz ve potansiyel müşterilerinizle bağlantı kurmanız, ulaşılabilir olmanız için en önemli bağlantı araçlarından biridir. Web sitenizin sadece tasarım/görünüş olarak değil, aynı zamanda kullanılabilirlik açısından da yeterli olması gerekmektedir. Her tarayıcı ve cihazda doğru çalışan, aynı şekilde görünen bir web sitesine sahip olmanız önemlidir.

Web sitenizin yeterli olup olmadığını nasıl anlarsınız? Web sitenizin performansını ücretsiz olarak ölçümlemeniz iyi olmaz mı? Lighthouse size bu imkanı sunuyor.

Google Lighthouse Nedir?

shutterstock 676427392
Google Lighthouse Nedir? Nasıl Kullanılır? 3

Google Lighthouse, web sitenizin performan analizini sağlayan ve kalitesini artırmayı hedefleyen bir araçtır. Bu araç sayesinde, sayfaların yüklenme hızı, erişilebilirliği, SEO ayarları gibi detayları inceleyebilir ve geliştirebilirsiniz. Lighthouse Google tarafından ücretsiz olarak sunulan bir araçtır ve farklı cihazlarda, farklı internet bağlantılarında ve tarayıcılarda performansınızı gözlemler.

Google Lighthouse Nasıl Kullanılır?

Google Lighthouse’u 2 farklı şekilde kullanabilirsiniz.

1. Web sitenizi Google Chrome tarayıcısında açın. Sağ tıklayarak inceleme seçeneği üzerinden Lighthouse’u seçin. 

2. İkinci yöntem için Google Chrome Web Mağazası‘na girerek Lighthouse eklentisini indirmeniz gerekmektedir.  Eklentiyi indirdikten sonra tarayıcınızda turuncu bir deniz bir feneri ikonu göreceksiniz. İkona tıkladıktan sonra Generate Report düğmesi ile web sitenizin analize ulaşabilirsiniz.

Google Lighthouse’un Kullanım Amacı Nedir?

Web siteniz iyi performans göstermesi için sitenizin hızlı yüklenmesi ve kullanıcı etkileşimin yüksek olması gerekiyor. Bu detaylar sitenizin SEO sıralamasını etkilediği için önemlidir. Yavaş açılan, geç yüklenen görseller sitenizin hemen çıkma oranını yükseltecektir. 

Aynı zamanda, Lighthouse, erişilebilirlik testi ile sayfa başlıklarınızı da incelemektedir. Sitenizin okunabilirliğini test eder, yazı stillerini ve boyutlarını inceler.

shutterstock 394758724 1
Google Lighthouse Nedir? Nasıl Kullanılır? 4

Google Lighthouse Puanı Nedir?

Son dönemlerde mobil mobil cihazların kullanımının artmasıyla birlikte, web sitelerinde mobil uyumluluğu çok daha fazla önemli bir konu olmuştur. Lighthouse ile analiz yaparken cihaz seçeneğini mobil seçerek yapmanızı tavsiye ederiz. Mobil puanınız yüksek oldukça, masaüstü puanınız da artacaktır. Bu şekilde, arama motorlarında görünürlüğünüz artacak ve organik ziyaretçiniz de orantılı olarak artacaktır.

Google Lighthouse’u kullanırken domain doğrulaması istenmediği için aynı zamanda rakiplerinizi de inceleyebilir, onların puanlarını da görebilirsiniz. 

Siz de yüksek puanlı ve tüm kriterlere uygun, yüksek performanslı bir siteniz olmasını istiyorsanız, web sitenizi Tutus Media yazılım ekibine emanet edin.