En etkili SEO stratejileri ile, web sitenizin arama motorlarındaki varlığını daha iyi bir hale getirerek, önemli bir ziyaretçi ve müşteri kitlesine hitap etmeniz mümkündür. Web siteleri için yapılabilecek en faydalı çalışmaların başında gelen SEO, sitenizin sıralamalarda daha üstte yer almasını sağlarken, diğer yandan ziyaretçilerinizin sitenizde daha fazla zaman geçirmelerine etki etmektedir.

2020 yılı son Google algoritma güncellemesine göre aşağıda vereceğimiz en etkili SEO stratejileri ile kısa sürede, hedeflerinize ulaşmak için önemli birkaç adımı tamamlamış olabilirsiniz.

42c9d2a6 5e16 40c9 92da 718fc3419fec

En Etkili SEO Stratejileri Nelerdir?

Kaliteli İçerikler Oluşturun

Ünlü arama motoru Google, bugüne kadar güncellemiş olduğu tüm algoritmalarda, ‘İçerik Kraldır’ sözünün arkasında durdu. Yani geçmişten bugüne kadar, kaliteli içeriklere her zaman değer verdi.

Kimilerimiz çok uzun ve kaliteli içerikler üretmeme rağmen, istediğim yerde olamıyorum diye düşünebilir. Ancak istenilen yerde olunması için kaliteli içeriklerin en önemli unsurlardan olmasına rağmen, tek başına yeterli olmayacağını da unutmamak gerekir. Aksi halde uzun ve kaliteli içerik yazan herkesin ilk 10 sıralamasında olması, mantıken mümkün değildir.

Web sitenizin güncellenme sıklığı ve farklı birçok kriter, içeriklerinizle daha üst sıralarda yer almanızı desteklemektedir.

 • Uzun ama, gerçekten bilgiye dayalı içerikler hazırlayın.
 • Anahtar kelime oranına dikkat edin.
 • İçeriklerinizin ilk 160 karakteri içerisinde, temel anahtar kelimenizi geçirin.
 • H etiket kullanımına, gerekli önemi verin.
 • Mümkün olan kısımları, sıralı liste halinde oluşturun.
 • Kesinlikle özgün, hatta benzersizlik oranı yüksek içerikler hazırlayın.
 • İçeriklerinizi, uygun görsellerle destekleyin.
 • Başlıkta, anahtar kelimenizin geçmesini sağlayın.
 • Görsel isimlerinde, anahtar kelimelerin geçmesine özen gösterin.
 • Anahtar kelimenize alternatif aramaları da hesaba katarak, ilgili kelime öbekleri oluşturmaya dikkat edin.
 • İki alt başlık arasında kalan kelime sayısının, mümkünse 250 kelimeden az olmasına özen gösterin.
 • Yazı paragrafları, imla kuralları ve yazım yaptığınız dil kurallarına önemli ölçüde dikkat edilmelidir.

Yukarıda bahsettiğimiz genel içerik kriterlerine dikkat etmek, sadece Google açısından değil, ziyaretçileri sitenizde tutmak için de en önemli SEO kriterleri arasındadır.

Düşük Rekabetteki Kelimelerden Başlayın

seo 1
En Etkili SEO Stratejileri ve Katkıları 4

Özellikle yeni ve içerik bakımından yetersiz olan web sitelerinde yapılan en önemli hatalardan birisi, çalışmanın merkezine aranma hacmi yüksek ve rekabeti zor konuların konulmasıdır.

Elbette ki bu konularda siteler için önemli bir trafik kaynağı oluşturacak olsa da, öncelikle rekabeti daha düşük ve üst sıralarda çıkabileceğiniz içeriklere yönelin. Böylelikle siteniz başlangıç aşamasında daha fazla ziyaretçi alarak, sitenizin değerlerini yükseltebilirsiniz. Site değerleri yükseldikçe, diğer SEO çalışmalarıyla birlikte daha rekabetçi konularda çalışma yapmanız mümkün olacaktır.

Rakiplerinizi Gölge Gibi Takip Edin

Piyasadaki farklı onlarca ücretli ve ücretsiz SEO araçları ile, rakiplerinizin hangi aramalarda doğal ziyaretçi aldıklarını, backlink aldıkları kelime ve web sitelerine dikkat edin. Stratejinizin bir parçası da, rakip analizi olmalıdır. Bu sayede daha sağlam adımlarla çalışarak, rakibinize yaklaşmaya ve hatta onu geride bırakmaya başlayabilirsiniz.

Site Hız Optimizasyonu

En etkili SEO stratejileri arasında, site hız optimizasyonunun değeri artık eskisinden çok daha fazladır. Site açılış hızına çok değer vermeye başlayan Google, kullanıcılarının aramalarına tam anlamıyla kaliteli siteleri öne çıkararak cevap vermek istiyor. Hosting, site kodlaması ve diğer faktörleri dikkate alarak, web sitenizi en hızlı hale getirin.

Mobil Uyumluluk

Web sitelerinin mobil cihazlarla uyumlu olması da, artık en önemli SEO kuralları arasında yer almaktadır. Google üzerinden yapılan aramaların %80’den fazlasının mobil cihazlarla yapıldığını söylemek, sitelerin mobil uyumlu olmasının ne kadar önemli olduğunun daha iyi anlaşılması için yeterli olacaktır.

Bu kural hem Google açısından, hem de kullanıcı odaklı SEO kriterleri açısından önem taşımaktadır. Ziyaretçiler sitenize girdiğinde karışık bir tabloyla karşılaşıp sitenizden hemen çıktıklarında, bu durum Google’a siteniz hakkında olumsuz sinyallerin gitmesine neden olmaktadır.

etkili link

Backlinklerin Gücü Hala Geçerli

Geçmiş dönemlerin en etkili SEO stratejileri arasında ilk sırada yer alan backlinkler, yeni algoritmada da geçerliliğini korusa da backlink çalışmalarında çok daha dikkatli olunması gerekmektedir.

Genellikle tanıtım yazıları şeklinde alınması tavsiye edilen dış linkler, doğru siteden ve doğru içeriklerle alınmalıdır.

 • Mümkünse, sitenizle alakalı sitelerden backlink alın.
 • Sitenizden daha önce açılmış yerlerden backlink alımı yapmak, daha değerlidir.
 • Link alacağınız sitenin özgünlük ve hatta benzersizlik derecesi ne kadar yüksek olursa, alacağınız linkin faydası da o kadar fazla olacaktır.
 • Size link sağlayacak sitenin, arama motorlarından herhangi bir ceza almamış olması yararınıza olacaktır.

İç link İnşası

Sitenizin için yapabileceğiniz SEO çalışmalarında hatta detaylı bir SEO çalışması yapmasanız dahi, site içi linkleme yapmayı asla ihmal etmeyin. Bir konu içerisinde geçen ilgili kelime ya da kelime öbeklerinizden, o konuyla alakalı en fazla önem verdiğiniz içerik sayfalarına iç link sağlayın. Bu sayede Google, o içeriğin asıl konusunun ne olduğunu çok daha iyi anlayacaktır.

Özetle bahsetmek gerekirse, arama motorlarını memnun etmeye çalıştığınız kadar, sitenizi ziyaret eden insanların memnuniyetine de önem verin. En etkili SEO stratejileri hakkında, bir kısım bilgileri sizlerle paylaştık. Konuyla alakalı sormak istediklerinizi, yorum kısmından bize iletebilirsiniz. Tutus Media Ekibi sorularınızı en hızlı bir şekilde yanıtlayacaktır.