Facebook, işletmelerin daha fazla potansiyel müşteri elde etmesine ve müşterilerle daha fazla platformda bağlantı kurmasına yardımcı olacak yeni araçlar sunuyor.

Facebook şu anda test aşamasında olan gelecek yıl gelecek yeni özellikleri duyurdu. Bu yeniliklerle birlikte artık profesyonel sosyal medya yönetimleri de önem kazanmış durumda.

İşte işletmeler için tüm yeni ve gelecek Facebook güncellemelerine genel bir bakış.

shutterstock 558278971
Facebook'un Müşterilerle Yeni Bağlantı Kurma Yolları 4

Tıkla-Mesaj Reklamları Güncellemesi

Facebook, insanları Messenger, Instagram Direct veya WhatsApp aracılığıyla işletmelerle bağlantı kurmaya teşvik eden tıkla ve mesaj gönder reklamlarını güncelliyor.

Artık işletmeler, ister Facebook’a ister üçüncü bir tarafa ait olsunlar, müşterileri sohbet edebilecekleri tüm mesajlaşma platformları aracılığıyla bağlantı kurmaya davet edebilirler.

Facebook tam bir liste sağlamadı, ancak “tümü”, akıllı telefonlarda bulunan her şeyi kapsayan bir mesajlaşma uygulamaları listesi yayınlamaya hazırlanıyor.

Facebook reklamı, bir konuşmanın muhtemel olduğu yere bağlı olarak sohbet uygulaması seçiyor. 

Muhtemelen bu, müşterinin en sık kullandığı uygulamayı başlatacağı anlamına mı geliyor?

facebook pixel
Facebook'un Müşterilerle Yeni Bağlantı Kurma Yolları 5

Instagram’dan WhatsApp Sohbeti Başlatın

Facebook, WhatsApp ve Instagram’ı içeren yeni bir özelliğin lansmanı ile entegrasyon yeteneklerini esnetiyor.

İşletmelerin Instagram profillerine WhatsApp sohbet için tıkla düğmesi eklemeleri artık mümkün. Bu, Instagram DM’leri yerine WhatsApp’ı tercih eden daha fazla müşteriyi işletmelerle bağlantı kurmaya teşvik edebilir.

Ve yakında başlayacak olan bu sistemle; işletmeler, doğrudan Instagram uygulamasından WhatsApp’a tıklayan reklamlar oluşturma seçeneğine sahip olacak.

Messenger’da Fiyat Teklifi İsteyebileceksiniz!

Facebook’tan yepyeni bir özellik, işletmelerin müşterilerini fiyat teklifi istemeye davet etmelerini sağlayacak.

İşletmeler, mesaj göndermeden önce tüketicilere sormak için 4-5 soru seçerek talep formlarını özelleştirebilecekler.

Müşteri Messenger’da kısa bir anket doldurduktan sonra asıl iş başlıyor. Bu formla birlikte Facebook’taki bir işletmeden hızlı bir şekilde fiyat teklifi isteyebilecek.

Bu özellik şu anda belirli reklamverenlerle test ediliyor.

shutterstock 421116172
Facebook'un Müşterilerle Yeni Bağlantı Kurma Yolları 6

Instagram’da müşteri bulma

Facebook, küçük işletmelerin doğrudan Instagram uygulaması içinde potansiyel müşterileri bulmasını istiyor. Bunun için de ücretli ve organik araçları test etmeyi planlıyor.

Bu durum Instagram’ı kullanmak için başka bir iş gerekçesi oluşturacak. Facebook, bunun mevcut çözümlere kıyasla potansiyel müşteri bulmanın daha uygun maliyetli bir yolu olacağını hesaplıyor. Ayrıca bunu firmalara garanti de ediyor.

İş Hesapları

Facebook, iş hesabı adı verilen ve iş odaklı kullanıcıların kişisel bir hesaba ihtiyaç duymadan Business Manager’da oturum açmasına ve işletmesine izin verecek başka bir hesap türünü test ediyor.

İşletmeler, bu hesapları çalışanları adına yönetebilecek ve tek oturum açma entegrasyonları gibi kurumsal düzeyde özelliklere erişebilecek.

Facebook, yılın geri kalanında küçük bir işletme grubuyla iş hesaplarını test etmeyi planlıyor. Genişletilebilirlik, 2022’de takip edecek.

Bütün bu Facebook yeniliklerinden uzak kalmamak için siz de profesyonel destek alabilirsiniz. Avrupa’da 360 derece medya ajansı olarak görev yapan Tutus Media ile en iyi sosyal medya yönetimine sahip olabilirsiniz. Mutlaka bizden teklif alınız.