Anahtar kelime araştırması, bir e-ticaret SEO stratejisi geliştirmek için önemli bir temel adımdır. Bu makalemizde E-ticaret için anahtar kelime araştırmasını nasıl yapabileceğinizi göreceksiniz.  

Anahtar kelime belirleme SEO stratejisinin temelidir. İyi yapıldığında, sayfanızı ne tür içerik için optimize etmeniz gerektiğine dair markanıza yön sağlar.

Öte yandan, hedeflere uygun olmayan anahtar kelimeler belirlediğinizde bu kelimeler size fayda sağlamaz. Yapacağınız reklam masrafları ve içerik masrafları yüzünden sizi zarara bile uğratabilir.

SEO için Anahtar Kelime Araştırması

E-ticaret (veya başka bir şekilde) için anahtar kelime araştırması yaparken iki ana yol vardır:

  • Kendi araştırmanızla sıfırdan başlamak ve rekabet edeceğiniz sektörel markaların anahtar kelimelerini takip etmek…

Her şeyden önce başlamadan önce, iyi anahtar kelimeler seçmeye giden çeşitli faktörleri anlamak önemlidir.

İşte birkaç önemli husus:

shutterstock 595419041
E-Ticaret için en iyi anahtar kelime belirleme çalışması nasıl yapılır? 3

Arama Hacmi

Eşleşen yüksek arama hacmi, belirli bir terimi arayan çok sayıda kullanıcı olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, yüksek arama hacmi, sıralama için yüksek rekabeti de gösterebilir. Web sitenizin alan otoritesi açısından arama hacmini sıralama zorluğuyla karşılaştırırken gerçekçi olmalısınız.

Anahtar kelime seçmenin temel kuralı, ayda 20’den fazla aramanın en azından dikkate alınması gerektiğidir.

Sıralama Zorluğu

Yüksek bir sıralama zorluk puanı, mevcut arama sonuçlarıyla rekabet etmenin zor olacağı anlamına gelir. 

Ahlefs gibi programlar mevcut geri bağlantılarınıza dayanarak alan adı otoritesi (buna “alan adı derecelendirmesi” olarak atıfta bulunurlar) söz konusu olduğunda nerede durduğunuzu belirlemek için yararlı bir araç sağlar.

Arama Alaka düzeyi

Sıralamaya girebileceğinizden emin olduğunuz yüksek arama hacmine sahip bir anahtar kelime bulsanız bile, bunun web sitenizle ve ne sattığınızla alaka düzeyini göz önünde bulundurmalısınız.

Bunu bir bağlama oturtmak için, hiçbir zaman hiçbir şey satın almayacak ve web siteniz bir alaka uyuşmazlığı nedeniyle bulan hedef kitleden uzak durmak gerekir. Alaka düzeyi düşük 1000 ziyaretçi yerine potansiyeli olan hedef kitlenizden 10 müşteri daha iyidir.

Optimize Edilecek E-Ticaret Sayfaları

Bir e-ticaret mağazası için, ana sayfanız ve ürün sayfalarınız, anahtar kelime optimizasyonu için en yüksek önceliğe sahiptir. Tabii ki diğer sayfaları da unutmamak gerekir. Hedef anahtar kelimeleriniz için kategori sayfalarını, blog gönderilerini ve hatta resim dosyalarını/ALT etiketlerini optimize etmeniz gerekir.

Eski Anahtar Kelimelerle Kıyaslama

Anahtar kelime stratejinizle ilgili bilinçli kararlar vermeden önce karşılaştırma ölçütleri oluşturmalısınız. Bunu yapmak, eski içeriği güncellemeye karşı yeni içerik oluşturma çabalarınızı yönlendirmek için yararlı olabilir.

shutterstock 1865594296
E-Ticaret için en iyi anahtar kelime belirleme çalışması nasıl yapılır? 4

Başarıyı Kıyaslamak için Anahtar Kelime Sıralaması İzleme Araçlarını Kullanma

E-ticaret web sitenizi oluşturmaya başladınız ve anahtar kelimeleri dahil etmek için girişimlerde bulundunuz.  Ardından, alakalı aramada nerede durduğunuzu belirlemek için bir tür anahtar kelime sıralama izleyicisi eklemeniz gerekir.

Ahrefs, Rank Tracker özellikleriyle bu görev için de size yardımı olacak programlardır. Raporda önerilenlere ek olarak anahtar kelimelerinizi manuel olarak eklediğinizden emin olun.

Sıralamalarınızı düzenli olarak kontrol etmek, ortalama sıralama konumları açısından düşmeye başlayan içeriğin iyileştirilmesini sağlayabilir. Düşen sıralamalar, arama motoru sonuç sayfalarındaki yerinizi korumak için güncellemelerin gerekli olduğu konusunda erken bir uyarı görevi görür.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Kullanın

Özetle; çok sayıda anahtar kelime kullanmak, hem çok fazla rekabet hem de alaka sorunları nedeniyle modern zamanlarda iyi bir SEO stratejisi değildir.

Bu nedenle, özellikle e-ticaret web siteniz için ürün sayfaları ve blog yazısı içeriği oluşturmaya gelince, öncelikle uzun kuyruklu anahtar kelimeler optimize ettiğinize emin olun. Daha az kişinin bu uzun kuyruklu anahtar kelimeleri arayacağı doğrudur. Ancak ne istediklerinden daha emin olan ve sonuç olarak satın alma niyeti daha yüksek olan kişiler hedef kitleniz olmalıdır.

Özet: E-Ticaret için Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Etkili Bir Şekilde Gerçekleştirilir

Anahtar kelime araştırması, bir e-ticaret SEO stratejisi geliştirmek için önemli bir temel adımdır. İyi yapıldığında, hangi taktiklerin ve stratejilerin kullanılacağına dair faydalı bir yön sağlar.

Anahtar kelime araştırmasına iki farklı noktadan yaklaşmayı deneyin: kendi araştırmanızla sıfırdan başlayın, ardından rakipleri gözetleyin.

Sadece doğru metriklere odaklanmak bile e-ticaret hacmini arttırmak için tek başına yeterli değildir. Bunun için Avrupa’da 360 derece medya ajansı olarak yıllardır hizmet veren Tutus Media’dan destek alabilirsiniz. Sayfalarınız için ücretsiz SEO Analiz Raporu alarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Almanca SEO hizmeti, Türkçe SEO Hizmeti ve İngilizce SEO hizmeti ile Tutus Media markanız için rekabet ettirecek anahtar kelimeler belirler.