B2B pazarlama için TikTok’u nasıl ve neden kullanacağınızı öğrenin ve ilgi çekici, yaratıcı sosyal video ile kampanyanızı bir sonraki seviyeye taşıyın.

TikTok, görsel doğası ve içerikleri nedeniyle aslında B2C pazarlama aracıdır.

Ancak çoğu B2B şirketi için TikTok, sosyal medya pazarlaması için önceliklerinin en altında yer alıyor .

Bununla birlikte, giderek daha fazla B2B şirketi, TikTok’un çarpıcı büyümesini görmezden gelemiyor. Tiktok, her şeyden önce özgünlüğü nedeniyle sosyal medya platformları arasında benzersizdir.

Videolar, Instagram Reels ve YouTube’un beğenilerine göre daha az profesyonelce düzenlendiği için daha gerçekçi görünüyor.

LinkedIn’in B2B Enstitüsü’nde yapılan araştırmalarda; bir kitlenin duygularına hitap eden pazarlama stratejilerinin daha fazla etkili olduğu ortaya çıktı.

Akılcı pazarlama, bir kişiden harekete geçmesini ister ve onlara tam olarak neden yapmaları gerektiğini söyler. Duygusal pazarlama ise marka farkındalığı yaratır.

Bireylerin tanıdıkları ve bağlantı kurdukları bir markadan satın alma olasılıkları daha yüksektir. İşte tam da bu nedenle TikTok, satış dönüşüm oranlarınızı en üste çıkarmak için değerli bir kanaldır.

shutterstock 1447943597
B2B Pazarlama için TikTok Neden Kullanılır? 3

B2B Pazarlama için TikTok’un Faydaları

Ağ Oluşturmak

Ağ oluşturma, B2B pazarlamasında temel bir taktiktir. LinkedIn, diğer profesyonellerle çevrimiçi bağlantılar kurma etrafında tasarlanmıştır. Ancak TikTok’un profesyoneller için tasarlanmamış olması, etkin bir şekilde ağ kurmak için kullanılamayacağı anlamına gelmez.

Yerel olarak belirli hashtag’ler, diğer yerel profesyoneller ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için kullanılabilir.

Lokal SEO için anahtar kelime neyse Tiktok’da ağ oluşturma da öyledir. Küçük bir işletme olarak, size keşfedilme şansı veren hashtag’leri veya anahtar kelimeleri seçmek istersiniz.

Markanıza, amaçlarınıza ve hedef kitlenize uygun ses trendlerine katılmak, keşfedilmenin ve potansiyel müşterilerle ağ kurmanın başka bir yoludur.

Ama sırf bunun için trendlere katılmayın – seçici olun ve pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacakları seçin.

Duyguları uyandırmak

B2B pazarlamayı düşünürken, muhtemelen akla ilk gelen kelime “duygusal” değildir.

TikTok gibi resmi olmayan bir platform, şirketiniz için çok mu yabancı?

Ancak pazarlamanın temel kuralı; en iyi fikirlerle, yaratıcı ve beklenmedik şeyler yaparak kuralları kuralsızlaştırmaktır.  

Günün sonunda, potansiyel müşteriler B2C tüketicilerinden o kadar da farklı değildir. Hala bir ürün veya hizmette güven ve özgünlük ararlar.

Örneğin; TikTok’u işletmenizin başlangıç ​​hikayelerini paylaşmak için kullanabilirsiniz. İşletmenizin değerleri veya sadece basit bir aktiviteniz için de Tiktok iyi bir seçenektir.

Elbette, bunları bir LinkedIn gönderisinde veya bir şirket bloğunda paylaşabilirsiniz.

Ancak TikTok’un video formatı ve gayri resmi doğası, daha kişisel bir sunum ve daha iyi bir yatırım getirisi sağlar.

shutterstock 1751123831
B2B Pazarlama için TikTok Neden Kullanılır? 4

Tiktok ile Hızlı Sonuçlar

Takipçi sayınız ve önceki katılımınız TikTok’un algoritmasını etkilemediğinden, TikTok’ta yüksek katılım elde etmek için büyük bir takipçi kitlesine ihtiyacınız yoktur.

Bunun yerine videolar, profilinizden bağımsız olarak ayrı ayrı sıralanır.

Platformda yenisiniz ve sadece 21 takipçiniz var. Buna rağmen Tiktok marka tanıtımınıza büyük etkisi olacaktır.

TikTok’u test etmeye istekliyseniz doğru stratejiyle oldukça hızlı bir şekilde sonuçlara ulaşacağınızdan emin olabilirsiniz.

Tiktok Sadece Gençler İçin Değil

Yaygın bir yanılgı, TikTok’un yalnızca gençlere pazarlama yapmak için yararlı olduğudur.

TikTok’un dünya çapında 1,1 milyardan fazla aktif kullanıcısı olduğunu düşündüğünüzde, bu size hedefleyebileceğiniz oldukça büyük bir kitle sağlar.

Genel olarak bu kadar işin içerisinde düzenli bir Tiktok paylaşımları yapmanız mümkün olmayabilir. Tutus Media profesyonel sosyal medya ekibi markanızı bütün sosyal medyalarda yönetebilir. Rakiplerinizin bir adım önünde olmak istiyorsanız hemen bize başvurun!