Coronavirus sonrasında daha bir önem kazanan e-ticaret, gün geçtikçe hızla büyüyen bir sektöre dönüşmeye devam ediyor. Etkili bir e-ticaret sitesine sahip olmak için web site içerisindeki birçok detaya dikkat etmek gerekiyor. Bu detaylardan biri de, e-ticaret siteleri içerisindeki blog sayfalarıdır. E-ticaret sitesi içerisindeki blog sayfaları, ürünlerin ve web sitenin daha fazla trafik almasını sağlamak için en etkili yöntemlerden biridir. Daha kalıcı ve daha etkili sonuçlar için blog yazılarına özellikle dikkat ayırmanız gerekmektedir. Blog yazıları web sitenize birçok avantaj sunar;

E Ticaret Sitelerinde Blog Nasil Olmali 2 1
E-Ticaret Sitelerinde Blog Nasıl Olmalıdır? 4
  • Ürün ve içeriklerinize link verebilirsiniz
  • Arama motorlarındaki sıralamanızı iyileştirebilirsiniz
  • Sitenizde geçirilen süreyi artırabilirsiniz
  • Sosyal medya paylaşımları için içerik olarak kullanabilirsiniz
  • Sitenizi daha zengin gösterebilirsiniz

Peki neden e-ticaret sitenizde Blog sayfası olmalı?

E Ticaret Sitelerinde Blog Nasil Olmali
E-Ticaret Sitelerinde Blog Nasıl Olmalıdır? 5

Arama motorlarında üst sıralara çıkmak tüm e-ticaret sitelerinin başlıca hedefidir. Blog sayfaları arama motorlarındaki sıralamanızı iyileştirmeye yardımcı olacaktır ve trafiğinizi artıracaktır. Blog sayfası üzerinden ürün odaklı içeriklerle sitenize kullanıcı yönlendirebilirsiniz.

Marka algısı oluşturmak için iyi bir içerik strateji oluşturmak önemlidir. SEO, Sosyal medya, Blog çalışmaları gibi çalışmaları birlikte yürüterek eş zamanlı olarak daha güçlü bir marka algısı oluşturabilirsiniz.

Blog çalışmaları aynı zamanda piyasaya yeni çıkan ürünler için de etkili bir pazarlama alanıdır. Potansiyel müşterilerinize ulaşmak için blog yazılarını kullanabilirsiniz. Bunun dışında, ürünlerle ilgili müşterilerinize ek bilgi sunmanız da satışları artırmanıza yardımcı olacaktır. 

Blog İçerikleri Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle blog içeriklerini hazırlarken profesyonel içerik uzmanlarıyla çalışmaya özen gösterin. Ürününüzle ilgili özgün içeriklerin üretilmesi, başka içeriklerin kopyası olmayan içerikler olması çok önemlidir. İçeriklerinizin kalitesi satışlarınızı etkileyecektir.

Öncelikle bilmeniz gereken internet üzerinde yapılan satışlarda ürünü satan içeriktir. Yani sizin müşterilerinize ürünlerinizi nasıl içeriklerle sunduğunuz satışları doğru orantılı olarak etkileyecektir.

shutterstock 225278260
E-Ticaret Sitelerinde Blog Nasıl Olmalıdır? 6

Blog içeriklerinizi sadece hazırlamanız yeterli değildir. Aynı zamanda bu içerikleri tanıtmanız ve müşterilerinize ulaştırmanız gerekmektedir. Bunun için sosyal medya, mailing veya reklam yöntemleri gibi birçok farklı yöntem kullanabilirsiniz.  

Hazırlanan blog içeriklerinin dönüşüm sağlaması için yazılara link eklemeyi unutmayın. Bu sayede blog yazınızdan dönüşümler elde edebilirsiniz.

Bütün bu çalışmaların düzenli olarak yapılması, hem e-ticaret sitenizin trafiğini artırmaya, hem de arama motorlarındaki sıralamanızı iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Doğru hamleler yaparak online sitenize değer kazandıran kullanıcı odaklı e-ticaret SEO çalışmalarımız için ister yerel bazda isterse global tarzda bir ticari siteye sahip olabilirsiniz.