İnternet ortamında sitenizin kalitesi ve güvenilirliğini arttırmak için EAT olarak kısaltılan kavramdan faydalanabilirsiniz. EAT, Uzmanlık (Expertise), Otorite (Authoritativeness) ve Güvenilirlik (Trustworthiness) kelimelerinin baş harflerinin kodlanmasıyla ortaya çıkan bir kavramdır. EAT sistematiğine uygun tasarlanan ve içerik eklenen web sitesi kullanıcılara güven telkin eder. Özellikle uzmanlık gerektiren sağlık, ekonomi ve hukukla ilgili konuların yer aldığı web siteleri için EAT oldukça önemlidir. Doğru ve yanlış bilgiler özellikle bu tarz sitelerde insan hayatını doğrudan etkileyebilmektedir.

YMYL ve EAT ilişkisi

Dünyanın en büyük arama motorlarından biri olan Google algoritmalarıyla doğrudan ilişkili olan EAT kavramı Google EAT olarak da kullanılmaktadır. EAT ile ilgili ilk bilgiler 2011 yılında sızdırılsa da SEO dünyasında Medic Update olarak 2018 yılından itibaren önem kazanmaya başladı. Genellikle sağlık siteleri ile ilgili olarak değerlendirildiği için bu güncellemelere Medic Update ismi verilmiştir. EAT kavramının ilişkili olduğu bir diğer kavram ise YMYL’dir. ‘Your Money or Your Life’ cümlesinin kısaltması olan YMYL hukuk, finans ve sağlık konuları başta olmak üzere insanların hayatlarını yakından ilgilendiren içeriklerin olduğu siteleri ifade eder.

EAT
E.A.T. İle Google'da Sitenizi Nasıl Kaliteli Hale Getirebilirsiniz? 3

Örneğin fatura ödeme siteleri, kredi kartı bilgilerinin girildiği alışveriş siteleri, haber siteleri, sağlık önerilerinin verildiği siteler YMYL kapsamına girmektedir. Belli bir kalitede olan web siteleri ve kullanıcıların doğru bilgiye ulaştığı siteler YMYL olarak değerlendirilir ve yüksek seviyede EAT’ye sahiptir. İnternet kullanıcılarının kendilerini güvende hissettiği ve verilen bilgilerin uzmanlar tarafından hazırlandığı hissi oluşturan sitelerdir.

EAT ile siteniz nasıl güvenilir hale gelir?

  • E.A.T. ile Google’da sitenizi kaliteli ve güvenilir hale getirmenin çeşitli yolları vardır. Örneğin bir alışveriş sitesinde ürünlerin kaliteli ve birden çok fotoğrafının bulunması önemlidir.
  • Bu sitelerde ürünlerle ya da markayla ilgili çok sayıda kullanıcı yorumu da güven sağlayan unsurlardandır. Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de sadece olumlu yorumların yayınlanmamasıdır. Bu durum kullanıcıları şüpheye düşürebilir. 
YMYL
E.A.T. İle Google'da Sitenizi Nasıl Kaliteli Hale Getirebilirsiniz? 4
  • Ürün özelliklerinin açıkça verilmesi, kargo ve iade seçenekleri ve bu süreçlerin şeffaf olması EAT özelliğine sahip kaliteli bir site için gerekliliktir.
  • Diğer yandan örneğin bir sağlık sitesinde verilen tavsiyelerin uzman görüşlerine dayanması YMYL açısında önemlidir. Doktorun uzmanlık belgelerinin de sitede yer alması EAT değerlendirmesinde dikkat edilen unsurlardandır.
  • Gizlilik politikasını gösteren içerikler, hakkımızda sekmesi, 3D Security ödeme seçenekleri, akademik çalışmalar ve marka ya da ürün hakkında çıkan haberlerin sitede yer alması güvenilirlik algısını destekler.

Tutus Media olarak web sitenizin EAT seviyesinde bir kaliteye ulaşması için uzmanlarımızla hizmet vermekteyiz. Sitenizi geliştirmeye yönelik çalışmalar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.