Bir anda bütün dünyanın gündemine oturan koronavirüs (Covid- 19) salgını, gündelik yaşamı derinden etkiledi. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan salgın başta Çin vatandaşları ve sonrasında yayıldığı ülkelerdeki vatandaşların yaşam standartlarını değiştirdi. İş dünyasında ise eşi görülmemiş bir dönüşüm yaşanıyor. Salgın sebebiyle internet kullanıcılarının kullanım alışkanlıkları da değişmeye başladı. Bu durum doğal olarak yeni pazarlama stratijeleri oluşmasına sebep oluyor. Tutus Media olarak anlık ve bu özel duruma göre değişen kullanıcı hareketlerinin takibini yapıyoruz ve projelerini yürüttüğümüz firmalar için yeni bir medya planlamaları oluşturuyoruz.

mrvlanaKullanıcı Davranışlarını Takip Etmek Neden Önemlidir?

Sürekli yeni trendlerin oluştuğu dijital medyada firmaların ve hedef kitlelerinin kullanım alışkanlıklarının bilinmesi bir adım önde olmayı sağlayan önemli etkenlerdendir. Koronavirüs salgını sebebiyle fiziki alanlarda verilen hizmetler neredeyse tamamen durdu. Firmalar dikkatlerini e-ticarete yöneltti. Tutus Media olarak, yaşanan yeni durumu hizmet verdiğimiz firmalar için takip ediyor ve etkinliklerini arttırmayı yönelik yeni dijital pazarlama stratejileri geliştiriyoruz. Google analistlerinin de takip ettiği kullanıcı alışkanlıklarındaki yeni hareketlenmeler, anlık gelişmeler, davranış değişiklikleri ve zamana yayılacak davranışlar şeklinde gruplanabilmektedir. Kullanıcıların hayatını aniden değiştiren koronavirüs salgını sonrası tüm dünyada kişilerin rutin davranışları anlık gelişmelere bağlı şekilde dönüşmeye başladı. Bir anda evden çıkamayan, işe gidemeyen kişiler ilk anda panikle kafa karışıklığı yaşıyor ve bu karışıklık davranışlarına yansıyor. Takip edilen kullanıcı davranışlarında ilk an şokunu atlatan kullanıcıların devlet politikalarına ve uyarılara göre davranışlarını değiştirdikleri ve verilen direktiflerle uygun hareketler sergiledikleri gözlemlendi.

fussmattenKoronavirüs Hangi Fırsatları Doğurdu?

Analiz raporlarına göre yaşanan kullanıcı hareketlerindeki değişiklik kriz anı, kriz sürerken ve kriz sonrasında farklı şekillerde devam edecek. Koronavirüs salgını e-ticaret ve dijital pazarlama açısından oldukça önemli fırsatların doğmasına sebep oldu. Değişen dünyada, internet olanakları kullanılarak yapılabileceklerin çok daha fazla olduğunun görülmesi firmaların bu alana daha fazla yatırım yapmasını sağlayacaktır. 360 derece Avrupa medya planlama hizmeti veren Tutus Media olarak Türkiye’de ve Avrupa’da birçok firmaya dijital pazarlama stratejileri sunuyor ve e-ticaret sitelerinin gelişmesine ve öne çıkmasına yardımcı oluyoruz.

Kriz Sonrası Alışkanlıklar Nasıl Değişecek?

Yaşanan kriz sebebiyle ihtiyaçlara göre şekillenen dijital pazarlama stratejileri yeni planlamaları zorunlu hale getirmektedir. Örneğin evden siparişlerin yapıldığı temel ihtiyaçlar online marketleri, okulların kapalı olması online eğitimleri, seyahat engelleri online seyahat sitelerini, sanatsal faaliyetlerin kısıtlanması sanal müze seçeneklerini, kişisel bakımın eve taşınması traş makinası, fön makinası satışı yapan sitelere ihtiyacı arttırdı. Yaşanan kriz anı ve sonrasında devam edecek kullanım alışkanlıklarına göre firmalar bir an önce adımlarını atmalı ve bu ihtiyaçlara yönelik yatırımlar arttırılmalıdır. Tutus Media ile değişen kullanıcı alışkanlıklarını yakından izleyerek e- ticaret sitenizi dönüştürebilir veya bu yeni alanlara yönelmek için gerekli olan planlama desteğinden yararlanabilirsiniz.