Genel

Anahtar Kelimeler 2022’de SEO İçin Ne Kadar Önemli?

By Şubat 24, 2022 No Comments

Google’ın arama algoritmaları varlıklara ve amaçlara giderek daha fazla baktığından, anahtar kelimeler SEO’da hala önemli mi? Evet Tutus Media SEO ekibi olarak buna net bir şekilde cevap veriyoruz: Kesinlikle – işte nedenleri…

SEO topluluğu yıllardır, SEO’nun değerini kanıtlamak için birçok geçerli metrikten biri olarak anahtar kelime sıralamasına takıntılı olmuştur.

Google, kullanıcı amacını anlamada çok daha akıllı ve daha iyi hale geldi. Algoritmalar artık daha iyi bir bağlam ve anlam duygusuna sahip, bu nedenle anahtar kelimeler içeriğinizle bağlantılıysa her zaman önemlidir.

Anahtar kelimeler bugün hala önemli mi?

Anahtar kelimelerin Google’ın indeksleme ve alma sistemi için önemli olup olmadığını sorduğunuzu düşünüyoruz ve cevabımız kesinlikle evet.

Hadi daha yakından bakalım.

Anahtar Kelimeler SEO’da Neden Önemlidir?

Anahtar kelimeler, tüketicilerin internette aradıklarını bulmak için yaygın olarak kullandıkları kelimelerdir. Genellikle ne istediklerini açıklayan bir veya daha fazla kelimeden oluşan terimleri yazmak için tarayıcılarındaki arama çubuğunu kullanırlar.

Aşağıdakiler dahil birçok anahtar kelime türü vardır:

  • Markalı.
  • Markasız.
  • Yerel ve Küresel.
  • Marka + Coğrafya.
  • Marka + Ürün vb.
shutterstock 1865594296
Anahtar Kelimeler 2022'de SEO İçin Ne Kadar Önemli? 3

Anahtar kelimelerin markalara yardımcı olmaya devam etmesinin 3 yolu vardır.

1. Anahtar Sözcükler Kullanıcı Amacının Belirtilmesine Yardımcı Olur

Anahtar kelimeler yönlüdür. Arayıcının bulmak istediği içeriğin türüne “işaret eden” çok iyi ipuçları verirler.

Bu nedenle Google ve diğer arama motorları son derece gelişmiş sorgu genişletme teknolojilerine sahiptir.

Örneğin, sorgu olarak “ikinci el raf” yazan bir son kullanıcı, ağır depo raflarındaki sonuçları görebilir; bu, bilgi ihtiyacını karşılamak için yalnızca kelimelerle doğrudan eşleşen başka bir sayfadan daha alakalı ve yararlı olabilir. Kalifiye etmek için “depo rafı + ikinci el raf” kullanmak daha iyidir.

Ayrıca, zamansal analiz için dizindeki anahtar kelimelere eklenen zaman damgaları, eğilimlerin tespit edilmesine yardımcı olmak için tazeliğe dair bir ipucu verir. Ardından haber sonuçları için olay tespiti yapılmalıdır. 

Bu nedenle, evet, bir kullanıcı sorguyu alakalı içerikle ne kadar yakından eşleştirebilirse o kadar iyidir.

Kullanıcılar ne aradıklarını bilmeme eğilimindedir. Eğer bilselerdi, bir arama motoruna ihtiyaçları olmazdı. Bu nedenle arama motorları tanım ve ilişki bulma konusunda karmaşık olmalıdır.

2. Anahtar Kelimeler Doğru Hedef Kitleyi Belirlemeye Yardımcı Olur

Rakip analizi yaptığımızda ve bir potansiyel müşteri veya mevcut müşteri için rekabetçi gruba karşı anahtar kelime görünürlüğünde bir içerik boşluğunu ortaya çıkarabiliriz.

Anahtar kelimelerinizle doğru kitleye hitap edebilirsiniz. Bunun için de mutlaka profesyonel yardım şarttır.

3. Anahtar Kelimeler Trafiği Artırmaya Yardımcı Olur

Tıklamaların büyük çoğunluğunun Google’ın ilk sayfasında gerçekleştiği bir sır değil; bunu hepimiz biliyoruz. İlk sayfada nasıl çıkarız asıl cevap bulmamız gereken soru.

Anahtar kelimelerinizle ilk sayfada görünürlüğü artırırsanız, siteniz önemli miktarda trafik çekebilir. Bu da yüksek hacimli anahtar kelimelerle satışlarınızı potansiyel olarak artırabilirsiniz.

Düşük hacimli bir anahtar kelimede üst sıralarda yer almak anlamlı değildir. Bunun yerine, son kullanıcıların yararlı bulacağı soruları yanıtlayan yüksek hacimli ve bütünsel içeriğe sahip anahtar kelimelere odaklanmak gerekir.

Yüksek hacimli tek bir anahtar kelimeyi 1. sayfaya almak, bir marka için 100 anahtar kelimeyi 1. konuma getirmekten çok daha etkili olabilir.

shutterstock 1315272167
Anahtar Kelimeler 2022'de SEO İçin Ne Kadar Önemli? 4

Hala Anahtar Kelimeleri İzlemeli miyiz?

Buradaki cevap çok büyük bir evettir. Anahtar kelimeler, birinci sınıf konumlarda trafik, dönüşümler, görünürlük ve satışlar sunar. Bu yüzden hala değer sağlıyorlar.

Çok sayıda ürün ve hizmete sahip kurumsal düzeydeki markalar için, masaüstü ve mobil cihazlarda izlenecek binlerce veya milyonlarca anahtar kelime olabileceğinden, anahtar kelimeleri izlemek markalar için oldukça zordur.

Markanıza en fazla ticari değeri, yani trafik, gelir ve dönüşümler sağlayan terimlerin altın bir anahtar kelime listesini ve ilk işiniz için hayati önem taşıyan marka dışı, marka ve ürün anahtar kelimelerinin bir karışımını tutmak harika bir fikirdir. 

Bir marka, en yüksek hacimli terimlerinin ne yaptığını bilmek ve bu anahtar kelimelerden mümkün olduğunca fazla trafik elde etmek ister. Kurumsal düzeydeki markalar için temel iş kolu ve bölge başına birkaç yüz anahtar kelimeyi izlemek mantıklıdır.

Bütün bunların kolay olmadığını hepimiz biliyoruz. Avrupa’da Almanca SEO hizmeti, İngilizce SEO hizmeti, Türkçe SEO hizmeti veren Tutus Media ile SEO’da atılacak her adım markanız için kolaylaşır. Profesyonel ekibimizle görüşerek markanızla ilgili ücretsiz SEO analizi alabilirsiniz.

Unutmayın! Anahtar kelimeleriniz geleceğinizdir. Denetlenebilir SEO hizmetlerimizle 7/24 yanınızdayız.