Güncel kalmak, herhangi bir platformda satış hedeflerine ulaşmanın anahtarıdır. Bu kılavuz, çeşitli Amazon Reklam Türleriyle nasıl kazanacağınızı gösterecektir.

İster köklü bir Amazon satıcısı olun, ister yeni başlıyor olun, Amazon Ads‘deki en son değişikliklerden haberdar olmak, belirlediğiniz bu büyük satış hedeflerine ulaşmanın anahtarıdır.

Bu makalede, en başarılı üç Amazon Reklam türünün bir dökümünü bulacaksınız, böylece hangisinin size paranızın karşılığını en fazla vereceğine karar verebilirsiniz.

Sponsorlu Ürünler, Sponsorlu Markalar ve Sponsorlu Görüntülü Reklamlar hakkında, bunlardan en iyi şekilde yararlanmaya yönelik ipuçları ve her birini oluşturmaya yönelik talimatlarla ilgili daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

3 Farklı Amazon Reklam Türü

Daha fazla kullanıcı ile daha fazla rekabet gelir, bunu hepimiz biliyoruz. SEO ve listeleme optimizasyonu, organik arama sonucu büyümesi için anahtar olsa da, maksimum gösterimi elde etmek için biraz daha agresif olmanız gerekir.

Amazon Reklamları burada devreye giriyor. Kabul etmek gerekir ki, Amazon reklam stratejisinin arkasında çok şey var.

Üç ana Amazon reklam türü vardır:

 • Sponsorlu Ürünler; en önemli reklam türü.
 • Sponsorlu Markalar
 • Sponsorlu Gösterim

Bu reklam türlerinin üçü de tıklama başına yapılan ödeme reklamcılığıdır. Yani bir müşteri reklamınızı her tıkladığında küçük bir ücret ödersiniz.

Amazon Sponsorlu Ürün Reklamları

Sponsorlu Ürünler, tek bir ürünü tanıtmanın hızlı ve kolay bir yolu olduğu için Amazon reklam türlerinin en popüleridir.

Ürünleri izin verilen kategorilere giren herkes Sponsorlu Ürünler özelliğinden yararlanabilir. 

Neden Sponsorlu Ürünleri Kullanmalısınız?

Sponsorlu Ürünler reklamları, en esnek Amazon reklam türüdür.

Bu reklamlar, alışveriş yapanların onları en çok fark edecekleri yerde, yani arama sonuçlarının ilk sayfasında görünür. “Sponsorlu” kelimesi de küçük yazılır, bu da müşterinin tıkladığı şeyin sponsorlu bir reklam olduğunu fark etmeyebileceği anlamına gelir.

Amazon, reklam verenlerin bir kampanyayı başlattıktan sonraki ilk yıl içinde bakış görünümlerinde haftalık ortalama + %54 ve sipariş edilen birimlerde haftalık ortalama +%40 artış gördüğünü iddia ediyor.

shutterstock 1656624616
Amazon Reklam Türleri: Pazarlamacılar için Eksiksiz Bir Kılavuz 2

Sponsorlu Ürünler Kampanyanızı Oluşturma

Amazon Advertising kontrol panelinizden başlayarak şu dört adımı izleyeceksiniz:

 • Süreyi ve bütçeyi belirleyin!
 • Hedeflenecek anahtar kelimeleri seçin veya Amazon’un reklamlarınızı alakalı anahtar kelimelerle eşleştirmesine izin verin.
 • Öne çıkarmak istediğiniz ürünleri seçin ve teklifinizi belirleyin.
 • Kampanyanızı başlatın!

Sponsorlu Markalar Kampanyanızı Oluşturma

Kampanyanızı oluşturmak için Amazon Reklam panosundaki dört adımı tamamlayacaksınız.

Kampanya Yöneticinizde şunları yapabileceksiniz:

 • Bütçenizi ve sürenizi belirleyin.
 • Reklamınızı tasarlayın.
 • Hangi anahtar kelimeleri hedeflediğinizi ve tıklamalar için ne kadar teklif vereceğinizi seçin.
 • Reklamınızı incelemeye gönderin.

Bu tür bir reklamla başarıyı garantilemek için küçük bir şart vardır.

Hedeflediğiniz anahtar kelimeleri kullanarak alışveriş yapanların gerçekten ilgisini çekecek ürünler seçtiğinizden emin olmanız gerekir.

Amazon Sponsorlu Görüntülü Reklamlar

Sponsorlu Görüntülü reklamlar, Amazon’da ve Amazon dışında doğru hedef kitleye ulaşmanıza yardımcı olacak bir reklamcılık çözümüdür.

Bu Amazon reklam türü, Sponsorlu Ürünlerden daha özeldir ve yalnızca Amazon Marka Kaydı’na kayıtlı olanlar, satıcılar ve Amazon’da ürün satan müşterileri olan ajanslar tarafından kullanılabilir. 

Amazon web sitesindeki Sponsorlu Gösterimden bile daha özel olan bu tür reklamlar yalnızca Fire TV uygulama geliştiricileri, Prime Video Kanalları, Prime Video Direct yayıncıları ve film dağıtımcıları tarafından kullanılabilir

Sponsorlu Görüntülü Reklam Kampanyanızı Oluşturma

Bu Amazon reklam türünü oluşturmak, Sponsorlu Ürün veya Sponsorlu Marka reklamı oluşturmaya çok benzer – ancak bir temel fark vardır.

Sponsorlu Görüntülü Reklam Kampanyaları, anahtar kelimeye göre çalışmaz. Bunun yerine, iki farklı hedefleme seçeneği arasından seçim yaparsınız: Ürün Hedefleme ve ya Kitleler.

Ürününüzü, sizinkine benzer ürünleri veya kategorileri aktif olarak araştıran kitleler arasında tanıtmak istiyorsanız Ürün Hedefleme mükemmeldir.

Tüm Amazon Reklam Türlerinde Tutus Media ile Başarılı Olmanın İpuçları

Tutus Media olarak; her reklam türünün kendine özgü farklılıkları olsa da, bu ipuçlarını genel olarak en iyi şekilde markanız için uyguluyoruz.

 • ACoS’unuzu çıkarıyoruz (ve buna bağlı kalıyoruz!). ACoS, Amazon Satış Maliyeti anlamına gelir ve şu şekilde hesaplanır: (ACoS = reklam harcaması / satışlar).
 • Doğru anahtar kelimeleri ve/veya hedefleme stratejisini kullanarak ürünlerinizi tanıtıyoruz.
 • Sonuçlarınızı izliyor – neyin işe yaradığını ve neyin işe yaramadığını tespit ediyoruz.
 • Ayrıca stratejinizi yeniden değerlendirmekten korkmuyoruz.
 • Amazon büyük bir mega platform görülse de ezici müşterilerin olduğu yer orasıdır. Bu yüzden Amazon reklam yönetimlerimiz ile size tam destek oluyoruz.
 • Reklam stratejinizi yavaş yavaş ilerletiyoruz, ölçümünüzü ve karlılığınızı doğru yapıp ölçeklendiriyoruz.
 • Siz de profesyonel bir e-ticaret pazarlama için Tutus Media ile çalışarak markanıza değer katabilirsiniz.