Dünyanın en büyük ikinci arama motoruna dönüşen YouTube hedef kitlenize ulaşmak için önemli fırsatlar sunar. YouTube ortamını doğru kullanmak başarınızı arttırır ve hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştırır. YouTube videolarınız için pratik SEO uygulamalarını bilmek ve kullanmak görünürlüğünüzü arttırır. Sesli, görüntülü multimedya içeriklerin paylaşımına imkan veren bir dijital ortam olan YouTube’da başarılı olmanın püf noktaları vardır. YouTube pratik SEO uygulamalarını kullanılarak bu başarıyı yakalayabilirsiniz. Milyonlarca kullanıcının olduğu YouTube’da içeriklerinizin ön sıraları çıkması için aşağıdaki pratik SEO uygulamalarını kullanmalısınız.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı (Google Keyword Planner Tool)

SEO çalışmalarında en önemli aşamalardan biri, doğru anahtar kelime seçiminin yapılmasıdır. YouTube videolarınız için SEO çalışması yaparken de anahtar kelime (keyword) uygulamalarından yardım alabilirsiniz. SEO için Google Keyword Planner Tool’u önerebiliriz. Kullanıcıların videoları bulmak için en sık kullandığı anahtar kelimelerin tespit edilip video yüklenirken başlık, açıklama ve etiketlemede kullanılması içeriğinizi YouTube Serp’te ön sıralara yükseltecektir. Keyword Tool i.o, Keyword Tool Pro, Kparser gibi uygulamaları da anahtar kelime seçimi için kullanabilirsiniz.

shutterstock 1064473979
YouTube Videolarınız İçin Pratik SEO Uygulamaları 3

Analiz ve rakip analiz uygulamaları (YouTube Analytics)

SEO çalışmalarının sonuçlarını görmek, içeriklerinizin başarısını ölçmek atacağınız yeni adımlar için yol göstericidir. Bu nedenle YouTube video içeriklerinizin ya da kanalınızın mevcut durumunu analiz etmelisiniz. YouTube Analytics gibi uygulamalar kanalınızda nelerin işe yaradığını ya da işe yaramadığını görmenizi sağlar. Ücretsiz ve kapsamlı olan YouTube Analytics uygulamsı ile kullanıcıların davranışlarını da gözlemleyebilirsiniz. İçeriklerinize yapılan beğeni, dislike gibi tepkileri toplu olarak görebilirsiniz. Bu uygulama ile izleyici sayınızla, kullanıcıların demografik yapılarıyla, ne kadar gelir elde ettiğinizle ilgili raporlara ulaşabilirsiniz. YouTube videolarınız için pratik SEO uygulamaları arasında bulunan Quintly de veri toplama ve analiz işlemleri için sıklıkla kullanılan araçlardandır.

shutterstock 293731811
YouTube Videolarınız İçin Pratik SEO Uygulamaları 4

Etiket seçimi ve rakip etiketlerini yakalama aracı (Tags YouTube)

Kanal optimizasyonu ve SEO çalışmaları için rakip etiketleri ve belirleyeceğiniz size ait etiketlerin doğru seçilmesi gerekmektedir. Kanalınızın sıralamasını yükseltecek etiket seçimleri anahtar kelime seçimleri ile ilişkilidir. Tags YouTube gibi uygulama araçlarını kullanarak etiket seçimi yapabilirsiniz. YouTube videolarının açıklama kısımlarında yer alan ‘daha fazla göster’ seçeneğini tıklayarak etiketleri takip edebilirsiniz. Tags YouTube size hedef anahtar kelimelerle ilgili etiketlerin listesini sunar ve bu listeden seçim yaparak doğru etiketleri kullanabilirsiniz.

Tutus Media olarak görsel ve dijital medyada çok dilli (Almanca SEO, Türkçe SEO, İngilizce SEO) medya iletişimi sağlıyoruz. Avrupa YouTube SEO hizmetlerimiz hakkında uzman personelimizden bilgi alabilirsiniz.