Dijital ortamların ve internetin gelişmesi birçok alanda olduğu gibi satış ve pazarlama alanlarında da büyük değişimlere neden oldu. Bu ortamın sunduğu e- ticaret faaliyetleri günümüzde en çok yapılan ticaret şekillerinden biri oldu. E-ticaret firmaları bu nedenle faaliyetlerini sürdürürken bu yeni ortamın kurallarına uygun hareket etmesi gerekmektedir. Günümüzde dünya nüfusunun %70’e yakınının mobil kullanıcı olduğu biliniyor. Bu rakam e-ticaret için önemli bir veridir. Bu nedenle e-ticarette mobil site optimizasyonu da oldukça önemli bir hale gelmektedir.

E- ticarette mobil site optimizasyonunun önemi

İnternet kullanıcılarının büyük bir bölümü online alışverişlerini mobil cihazlarından yapmaktadır. Bu nedenle etkili bir e-ticaret sitesinin mutlaka mobil site optimizasyonuna sahip olması e-ticaret için önemlidir. Firmalar, web sitelerini tasarlarken mobil site optimizasyonuna dikkat etmelidir. Aksi takdirde kullanıcılardan olumsuz tepkiler alabilir ve satış performansları düşebilir. Mobil site optimizasyonu kullanıcılara mobil cihazlardan da sitenizi ziyaret imkanı sağlar ve online alışverişi kolaylaştırır.

Peki, e-ticarette mobil site optimizasyonu nasıl yapılır?

Mobil bir yöntem seçme

E-ticaret mobil site optimizasyonu için AMP, dinamik sunum, mobil URL’ler ve responsive tasarım yöntemlerinden biri seçilmelidir. En çok kullanılan arama motoru Google responsive tasarımı önermektedir. Bu yöntem basit ve risk oranı en düşük yöntemdir. Aynı zamanda diğer yöntemlerle uyum sağlar ve uygulanması kolaydır.

Digiturk Europa Mobile5
E-Ticarette Mobil Site Optimizasyonu Nasıl Yapılır? 3

Web sitesi kodunu güncelleme

Web sitenizin mobil optimizasyonu için oldukça basit bir işlem olan web sitesi kodunu güncellemelisiniz.

Mobil kullanım kolaylığını doğrulama

Web sitenizin mobil kullanıma uygunluğu, Google tarafından belirlenen basit şartlara göre tespit edilebilir. Kolayca test edilen mobil kullanım şartları şöyledir;

  • Viewport yapılandırılması
  • Okunaklı ve anlaşılır font kullanımı
  • Geçiş reklamlarının kullanılmaması
  • Eklentilerden kaçınılmalı
  • Görüntü içeriğinin görüntülenebilmesi için uygun boyutlandırma

Google’a bildirme

Yukarıda yer verdiğimiz yöntemlerin her birinin Google tarafından algılanma için kendilerine has yöntemleri vardır. Web sitenizin mobil optimizasyonunun Googlebot tarafından algılanması gerekmektedir. Google’ın sitenizin mobil kullanımlarını algılaması SEO açısından oldukça önemlidir. Aksi takdirde mobil sitenizi algılamayan Google size kredi vermeyebilir.

Damakfood Mobile5
E-Ticarette Mobil Site Optimizasyonu Nasıl Yapılır? 4

Optimize etme

E-ticarette mobil site optimizasyonu yukarıdaki aşamalarla birlikte düşünülmelidir. Optimizasyonda amaç mobil kullanıcıların da sitenizi rahat ve kolay bir şekilde kullanabilmesidir. Bu optimizasyonlar arama motoru sorunları ve kullanıcı sorunlarına karşı yapılan iyileştirilmelerdir.

Avrupa’da 360 Derece Medya Ajansı Tutus Media olarak mobil uyumlu web sitesi tasarımları hizmeti sunuyoruz. Profesyonel ekibimizle iletişime geçerek mobil site optimizasyonu hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.