Sonbahar – kış tatil sezonu yaklaşırken ünlü sosyal medya platformu Facebook, e-ticaret yapan firmalar ve markalar için geliştirdiği yeni özellikleri tanıttı. Facebook ve Intagram üzerinden pazarlama yapan işletmelere büyük reklam kolaylığı sağlayan yeni özellikler büyük bir talep beklenen tatil sezonuna girmeden kullanıcıların hizmetine sunuldu. Farklı kategorilerde yenilikler sunan Facebook, promosyonlar, küçük işletmeler için eğitim ve yazılım indirimleri şeklinde e-ticaret desteği sunuyor. Pazarlamacılara büyük kolaylık sağlayacak yenilik ise ürün etiketlerine reklam verilebilmesi oldu.

Instagram’da ürün etiketlerine yeni özellikler geldi!

Özellikle Intagram’da yaklaşık bir yıldır başlatılan ürün etiketlerine reklam verilebilme özelliği tatil sezonu öncesi pazarlamacılar için oldukça kullanışlı bir hale getirildi. Yoğun bir kullanıcıya sahip Instagram pazarlamacılar ve e-ticaret faaliyetleri için göz ardı edilemeyecek bir alan. Instagram’dan yapılan paylaşımlara ürün etiketleri aracılığıyla reklam verilmesi kullanıcıların keşfetmesini kolaylaştırırken satın alma işlemlerinin de hızlanmasını sağlıyor. Facebook’un yeni duyurduğu özellik sayesinde artık pazarlamacılar organik paylaşım yapmak zorunda kalmadan doğrudan reklam yöneticisi aracılığıyla ürün etiketleriyle reklam oluşturabilecek. Gönderilerde beyaz noktalar şeklinde görülen reklam etiketlerine tıklandığında ürünlerin adı ve fiyatı gibi bilgiler görülebiliyor.

87fbd5bf d30f 4ac0 8256 53eac76b2b74
Facebook alışverişi kolaylaştıracak yeni özelliklerini tanıttı! 4

Alışveriş etkileşimiyle ziyaretçilere yeniden ulaşma imkanı

Facebook’un tanıtımını yaptığı yeni tatil sezonunda pazarlamacılara kolaylıklar sunan bir diğer özellik, alışveriş etkileşimi takibi ile kullanıcıların daha önceki ziyaretleri baz alınarak aynı kişilere yeniden ulaşabilme. Marka veya ürünlerle daha önce ilgilenmiş kullanıcılara yeniden ulaşmak, onların mağazayı yeniden ziyaret etme ya da satın alma başlatmalarını sağlayacaktır.

Benzer alışveriş kitlelerine erişim sağlama 

Facebook ve Instagram kullanıcıları reklamverenler için oldukça önemli bir kitleyi oluşturur. Benzer alışveriş kitleleri özelliği ile reklamverenler benzer ilgi alanlarına sahip mevcut kullanıcıları hedefleyerek daha geniş kitlelere ürün ve markalarını tanıtabilir ve pazarlama faaliyetlerinde bulunabilirler.

2e391d48 5743 49ce 8345 e2083f948198
Facebook alışverişi kolaylaştıracak yeni özelliklerini tanıttı! 5

Promosyon özelliği ile indirimli fiyatlandırma seçenekleri

Facebook’un sadece ABD’de test ettiği bir diğer yeni özellik ise promosyon sekmesini kullanarak satış ve indirimlerin tanıtılmasını kolaylaştırmak. Ürün gruplandırması yaparak belirli ürünler için teklifler sunulabilir. Mağazalı markaların kullanımına sunulan promosyon özelliği kapsamında şimdilik indirimli fiyatlandırma, minimum satın alma gereksinimi ve kodlu indirim şeklinde işlemler yapılabilmektedir.

Facebook platformlarından #BuyBlack Friday tanıtılacak!

Facebook’un tespit ettiği verilere göre Covid- 19 salgını sebebiyle Amerika’da siyahilerin sahip olduğu işletmelerin % 41’inin kapandı. Facebook bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında #BuyBlack Friday tanıtımlarına yer verecek. Facebook 27 Kasım’a kadar her cuma  #BuyBlack Friday tanıtacak ve Black’a ait işletmelerin çalışma rehberlerini yayınlayacak. Facebook diğer iş ortakları ile birlikte bu dönemde indirim ve eğitim programları düzenleyecek.

85bdca9e 7f40 4677 8f8f e9eaae94b52f
Facebook alışverişi kolaylaştıracak yeni özelliklerini tanıttı! 6

Facebook’un tanıtımını yaptığı yeni özellikler, Facebook ve Instagram’ı, mobil alışveriş sürücülerine dönüştürmeyi amaçlayan yenilikler olduğu şeklinde yorumlandı. Değişen alışveriş davranışlarını iyi analiz eden Facebook, pazarlamacılara sunduğu yeni özellikler, reklam biçimleri ve kitlelere yönelik tespitleri ile çevrimiçi alışverişin artacağı tatil sezonuna iyi hazırlandığını da gösteriyor.

Avrupa’da 360 derece reklam ajansı olarak hizmet veren Tutus Media ile iletişime geçerek Facebook ve Instagram gibi sosyal medya için hazırlanana reklamlar hakkında bilgi alabilirsiniz.