Google arama motorunda yapılan aramalarda karşılaşılan klasik arama sonuçlarından farklı özelliklere kısaca SERP adı verilmektedir. SERP özellikleri kullanıcıların arama deneyimlerini zenginleştirmeyi amaçlayan özelliklerdir. Geliştirilen bu SERP özellikleri farklı faktörlere göre değişiklik gösterir. Ülkelere, bölgelere, farklı dillere ve cihaz özelliklerine göre SERP özellikleri farklılık gösterebilmektedir.

Google SERP özellikleri temelde kullanıcıların arama deneyimlerini iyileştirme ve aradıklarını bulmalarını hızlandırmak amacı taşır. Aynı zamanda bu özelliklerin kullanılması web siteleri için de avantajlar sunmaktadır. E-ticaret şirketlerinin kullanması gereken SERP özellikleri bu nedenle önemlidir ve e-ticarette başarı getirecektir.

Web siteleri için SERP özelliklerinin avantajları nedir?

Kullanıcı deneyimlerini geliştirmek amacıyla geliştirilen SERP özellikleri web siteleri için de çeşitli avantajlar sunar. Özellikle e-ticaret faaliyeti yürüten firmaların SERP özelliklerine sahip web siteleri tasarlamaları bir adım öne çıkmalarını sağlayacaktır. Web sayfalarının arama sonuç sayfalarında, kullanılan SERP özellikleriyle daha fazla alan kaplanır ve bu durum tıklanma oranınızı arttırır. Sayfanıza ziyaretçi çekme ihtimaliniz bu özellikleri kullandığınızda artacaktır.

shutterstock 1618399153
E-ticaret şirketlerinin kullanması gereken SERP özellikleri nelerdir? 3

Bazı SERP özellikleri kullanıcıya aradığı bilgiyi doğrudan verdiği için web sitesine tıklanma ihtiyacı duyulmaması ise dezavantaj olarak görülebilir. Fakat bu durum dışında e-ticaret şirketlerinin kullanması gereken SERP özellikleri birçok avantaj sunar. Arama sonuç sayfalarında daha fazla yer tutmanızı sağlar. Tıklanma oranınızı arttırır.

E- ticaret sitelerinin kullandığı SERP özellikleri

Google SERP özellikleri farklı şekillerde ve farklı amaçlar için kullanılabilir. Arama motorlarında; kaplanan alan, sıralama, reklam ve ürün listeleme şeklinde SERP özellikleri vardır. Bu SERP özelliklerinden bazılarını yakından inceleyelim;

Adwords Top

Ücretli Google SERP özelliklerinden biri olan adwords top arama sonuçlarında en üstte görülen reklamlardır.

Adwords Bottom

Google aramalarında aranan kelime ile ilgili çıkan sayfaların en altında yer alan reklamlardır. Tüm sonuçlar sıralandıktan sonra SERP özellikli web sitesi görülebilir.

shutterstock 1916732039 1
E-ticaret şirketlerinin kullanması gereken SERP özellikleri nelerdir? 4

Shoppings Ads

Ürün listeleme reklamları ya da alışveriş reklamları olarak bilinen shoppings ads SERP özelliği e-ticaret sitelerinin en çok kullandığı reklam çeşididir. Bu özellikle önemli bir kullanıcı trafiğini sitenize çekebilirsiniz.

Google Flights

Yaptığınız iki lokasyon arasındaki aramada karşınıza çıkan SERP özelliğidir. Bu özellik kullanılarak herhangi bir firmanın web sitesini kullanmadan uçuşlar arasında karşılaştırma yapılabilir.

E-ticaret şirketlerinin kullanması gereken SERP özellikleri hakkında daha fazla bilgi almak ve hizmetlerimizden faydalanmak için Tutus Media olarak buradayız…