Önce Avrupa Birliği Yüksek Mahkemesi, ardından da Almanya Federal Yüksek Mahkemesi, Privacy Shield’i geçersiz ilan etti. Privacy Shield, AB ile ABD arasında mutabakata varılan bir gizlilik kalkanı idi ve kişilere ait verilerin toplanması, saklanması ve işlenmesini düzenliyordu. Bu kalkanın ortadan kalkmış olması, kurumsal veya e-ticaret sitesine sahip bütün şirketleri ilgilendiriyor.

Bilindiği gibi internet sitelerinin ezici bir çoğunluğunun yazılım sunucuları ABD’de bulunuyor ve bu sunuculara her an milyonlarca tüketicinin verileri akıyor. Örneğin internet sitesi üzerinden şirketlere soru soran, teklif isteyen, hatta alışveriş yapan kullanıcıların şahsi verileri ABD’ye ulaşıyor. AB, Privacy Shield’i geçersiz ilan ederek işte bu verilerin ABD’ye ulaşmasının önüne geçmeye çalışıyor.

0e685e8e b414 4e9f 9a42 08424b43d7ef
Avrupalı Şirketlere Uyarı: İnternet Siteniz Yasal Olmayabilir! 3

Yeni kararı gözardı eden site sahiplerini cezalar bekliyor!

Bu durum, çok sayıda internet sitesinin bir dizi önlem alması gerektiği anlamına geliyor. Bunu dikkate almayarak şahsi verilerin ABD’ye ulaşmasına göz yuman internet sitesi sahiplerini ise cezalar bekliyor.
Bu önlemlerin başında hizmetlerini Avrupalı sunucular üzerinden veren ABD’li yazılım şirketlerine yönelmek, kullanıcılardan ABD’ye aktarılan şahsi bilgilerle alakalı onay almak ve siteyi bu yeni duruma göre yeniden düzenlemek geliyor. Bu düzenlemenin kapsamı siteden siteye değişebilir. Bu da şirketin sitesinin baştan aşağıya analiz edilmesi demek.

ABD’ye şahsi veri aktaran tüm yazılımlara karşı önlemlerinizi alın!

Bu ise profesyonel bir çalışma gerektiren bir durum. Zira siteye girerken ziyaretçinin onayını istemenin usulünden birçok eklentiye kadar birçok işlemin ABD’li yazılım şirketleriyle olan bağlantısını tespit etmek, hatta sitenin künye ve veri koruma beyanını buna göre yeniden düzenlemek başlı başına bir iş ve aynı zamanda uzmanlık isteyen bir konu.

f245f27e a4e8 40ff b7a5 283bf27586ee
Avrupalı Şirketlere Uyarı: İnternet Siteniz Yasal Olmayabilir! 4

İnternet sitesini hukuki bir zemine oturtmak profesyonellik ister

Kurumsal veya e-ticaret sitesi sahibi birçok işletmenin ise bu gibi hukuki ve teknolojik bilgi gerektiren bir konuda yetkinliği olmadığı gibi buna ayıracak zamanı da yok. Biz Tutus Media olarak bu konuya el atıyor ve sitenizi geçerli yeni kanunların öngördüğü bir şekilde hukuki açıdan güven duyacağınız bir zeminin üzerinde konumlandırıyoruz.

Tutus Media ile sitenizi reviz edin!

Uzman ekibimiz, bu bağlamda, sitenizde kullanılan tüm yazılımları tarayarak aralarında ABD’ya şahsi verileri aktaranları tespit ediyor, bunlarla ilgili tüm önlemleri aldıktan sonra da sitenizdeki künye ve veri koruma beyanını yeniden düzenleyerek ceza almanızın önüne geçiyor.